• 2013-02-01

Zbigniew Jankowski i jego malarskie impresje

Od 1 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku można oglądać wystawę malarstwa i rysunku Zbigniewa Jankowskiego.

Zbigniew Jankowski, „Włocławskie bulwary”, 1988 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Jankowski, „Włocławskie bulwary”, 1988 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Jankowski urodzony 25 kwietnia 1943 r. w Witoldowie, pow. włocławski. Z wykształcenia technik elektronik, radiotechnik. Z zawodu specjalista aparatury medycznej. Zajmuje się malarstwem akwarelowym, malarstwem na szkle oraz fotografią. W latach 1950 – 1960 pobierał nauki w Ognisku Plastycznym we Włocławku pod kierunkiem Henryki Królikowskiej. Przez wiele lat działał w amatorskim ruchu plastycznym. Od 2005 r. korzysta z rad znanego włocławskiego artystyplastyka Krzysztofa Walczewskiego. W swoim dorobku ma wiele wystaw indywi-dualnych oraz uczestnictwo w ponad 70.wystawach zbiorowych, m.in. w Bydgoszczy, Chełmży, Ciechocinku, Gdańsku, Lesku,Opolu, Radziejowie, Sokółce, Skierniewicach,Toruniu i Włocławku.

Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (Oddział w Toruniu). Od tego czasu systematycznie bierze udział w wystawach środowiska włocławskiego i toruńskiego (Triennale Plastyki Włocławskiej, Włocławskie Impresje, Dzieło Roku). Jest również członkiem Nowej Grupy Kujawskiej. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Tematem prac malarskich jest symbolizm, portrety, natura, pejzaże. Jest współautorem książki Od Kronenberga do Anwilu. Szkice dziejów Rózinowa i okolic, a także autorem kilku artykułów w Biuletynie Przewodnickim Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, hasła w kolejnym tomie VI Włocławskiego Słownika Biograficznego.

Zbigniew Jankowski

Wernisaż: 1 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 lutego 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Miedziana 2/4
Włocławek

Dodaj komentarz