• 2013-02-01

Ircha Pneumatic – premiera muzyki z filmu Róża

4 lutego w ramach premiery muzyki z filmu Róża w Cafe Kulturalna w Warszawie odbędzie się koncert Ircha Pneumatic. Płyta ukaże się nakładem Kilogram Records.

Ircha Pneumatic / Mikołaj Trzaska  „Róża" (źródło: materiały prasowe)

Ircha Pneumatic / Mikołaj Trzaska „Róża" (źródło: materiały prasowe)

Ircha Pneumatic to instrumentalne trio dęte, składające się z trzech osobowości, muzyków oraz improwizatorów, władających przeróżnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu Bb, na rzadziej spotykanym klarnecie basowym kończąc. Można się domyślić iż takie instumentarium buduje wprost unikalne brzmienie. Projekt powołał do życia Mikołaj Trzaska, wybitny, trójmiejski, saksofonista i klarnecista. Główną idęą stworzenia grupy jest przedstawienie współczesnego spotrzenia na muzykę żydowską w Polsce, która to od kilku lat jest twórczą inspiracją lidera, wystarczy przypomnieć projekt Shofar zrealizowany razem z Raphalem Rogisnkim. Celem jest także odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym jazzie. Zespół tworzą jedni z najciekawszych krajowych improwizatorów: Wacław Zimpel, Paweł Szamburski oraz Mikołaj Trzaska. Repertuar to magiczne utwory, nieznanych kompozytorów, pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy i Polski, uzupełnione o utwory własne oraz bogato rozbudowane improwizacje.

Mikołaj Trzaska to urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, który w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim i grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Stał się ojcem bodaj najbardziej kreatywnego zjawiska na polskiej scenie ostatnich 20 lat. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami.  Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in., Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. Nagrał okolo trzydziestu płyt.

Paweł Szamburski to klarnecista, ur. 1980. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Współtworzy niezależną wytwórnię płytową oraz stowarzyszenie kulturalne Lado Abc. Jest założycielem i liderem zespołu Meritum), od wielu lat prowadzi autorski cykl imprez z muzyką improwizowaną Djazzpora. W solowym projekcie RepeatOne komponuje muzykę na klarnet przetwarzany i amplifikowany. Udziela się również w takich projektach jak: Tupika, Cukunft, o.Grandier, Sztetlach, SzaZa. Jest członkiem grupy badaczy puszczy dźwiękowej – Horny Tree. Tworzy muzykę dla filmu, teatru, kina niemego (min. Auto Da Fe reż. Paweł Miśkiewicz – Stary Teatr, Wątpliwość reż. Piotr Cieplak – Teatr Polonia, Gwiazdy spadają w sierpniu reż. Marcin Liber – Muzeum Powstania Warszawskiego, Salamandra reż. G. Roszal – Święto Kina Niemego). Grał lub współpracował z takimi artystami jak: Raphael Rogiński, Tomasz Duda, Patryk Zakrocki, Macio Moretti, Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska, Noel Akchote, Pavel Fajt, Bartosz Weber, Kuba Kossak, Sebastian Wypych, Michal Gos, Michał Górczyński,

Wacław Zimpel to klarnecista basowy, kompozytor, który urodził sie 27 lipca 1983 roku. Na polskiej scenie muzycznej zadebiutował jako współtwórca jazzowej formacji Emergency, poszukując własnych, oryginalnych środków wyrazu, opartych na tradycji jazzu i współczesnej muzyce klasycznej. Jego główną inspiracją jest tworczość takich artystów jak Eric Dolphy, John Coltrane, Ornette Coleman, Jimmy Giuffre, Anton Webern, Igor Strawiński. Poszukiwania muzyczne Wacława Zimpla skupiają się głównie na nowoczesnym podejściu do materiału dźwiękowego w improwizacji, wykorzystując dwudziestowieczne techniki kompozytorskie w prowadzeniu melodii i harmonii. Charakterystyczne dla jego muzyki jest również podejscie do brzmienia zespołu, poprzez oryginalne zestawienia instrumentów. Wacław Zimpel występował w ramach projektow: Mikołaj Trzaska Quartet, Trzaska/Zimpel/Dys, Zimpel/Kusiołek, Clarinet Summit z Theo Jorgensmannem i braćmi Oleś. Wykonuje również kameralnie i solowo muyzkę klasyczną. Jego najnowszym projektem jest trio współtworzone z kontrabasistą Wojciechem Traczykiem i perkusistą Robertem Raszem Zimpel/Traczyk/Rasz.

Ircha Pneumatic
4 lutego 2013 roku, godz. 22.00
Cafe Kulturalna w Warszawie

Dodaj komentarz