• 2013-02-01

Czołówka polskich artystów w Kinie 5D

7 lutego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie odbędzie się pokaz filmu Grzegorza Drozda Etykieta zastępcza i Alicji Łukasiak Instrukcja obsługi. Będą to pierwsze dłuższe formy filmowe kręcone przez artystów sztuk wizualnych w ramach cyklu Kino 5D.

Alicja Łukasiak, „Instrukcja obsługi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Łukasiak, „Instrukcja obsługi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Canon 5D, kompleksowy aparat pozwalający kręcić filmy w wysokiej jakości bez pomocy skomplikowanej technologii, jest tym dla współczesnych twórców, czym była pierwsza przenośna kamera – portapack dla legendy video artu – Nam June Paik’a. Cykl ma za zadanie przedstawić wybór najlepszych polskich produkcji kręconych przez artystów. Każdej odsłonie towarzyszyć będzie spotkanie z artystą i dyskusja. W ramach programu pokazywane będą między innymi filmy Piotra Uklańskiego, Normana Leto, Wojtka Pusia czy Katarzyny Kozyry. Nieobecne w kinach komercyjnych przykłady niezależnego i oryginalnego kina.

Etykieta zastępcza, video HD, ’33, 2010. Film Etykieta zastępcza ma charakter surrealistycznego dokumentu. Artysta buduję narrację poświęconą smutnej rzeczywistość slumsów na ulicy Dudziarskiej używając do tego kwiecistego języka rodem z awangardowych manifestów. Ekstremalne zestawienie pompatycznych wypowiedzi z ujęciami popadających w ruinę bloków daje efekt pęknięcia i zagubienia, podkreślonego przez brak konkretnego czasu i miejsca akcji. Sposób w jaki Drozd przywołuję konkretny problem społeczny, sprawia że zaczynamy inaczej patrzeć na kwestie sztuki zaangażowanej i paradygmat artysty krytycznego.

Instrukcja obsługi, video HD, ’15, 2011. Film jest efektem pobytu dwójki artystów w Kaliningradzie – najbrzydszym mieście na świecie, jak informuje nas dobiegający z ekranu ciepły głos Tomasza Knapika. Produkcja przygotowana została na polsko-rosyjską wystawę Enklawa eksplorującą temat Królewca, miasta o niejednoznacznej tożsamości narodowej, wypartego na margines Europy. Instrukcja obsługi bardziej niż vademecum przypomina jednak zbiór absurdów kłębiących się w stolicy będącej zarazem prowincją. Co ciekawe ten prowincjonalny punkt widzenia daje odpowiedni dystans by lepiej zobaczyć co dzieję się w europejskim Centrum.

ZOR – Zmiana Organizacji Ruchu to duet artystyczny działający od 10 lat. Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd powołując go do życia kierowali się ideą wprowadzania zmiany. Ich działania adresowane były do konkretnych miejsc, sytuacji, jak i problematyki. Ważnym elementem w twórczości był nacisk na proces oraz współpracę. Szczere i bezkompromisowe formy działania, często prowokacyjne, pobudzały refleksję i weryfikowały zastany porządek. Duet Łukasiak Drozd tworząc ZOR otwierali się na nowe formy wyrazu, strategie działania i obszary funkcjonowania.

Ich strategia artystyczna coraz wyraźniej opierała się na radykalnej krytyce zachodniego modelu społecznego, opartego na rynkowej dominacji oraz korporacyjnego modelu działania w przestrzeni sztuki. Stawiali otwarte pytania na temat modernistycznych wizji świata i ukazywali efekty ich materializacji oraz wpływ jaki wywarły na jednostkę. W 2010 roku symbolicznie opuścili kulturę zachodu kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując utraconego raju. Po dwóch latach wędrówki i pokonaniu ponad 100000 km powrócili do Polski, gdzie po raz kolejny, tym razem uzbrojeni w tajemną wiedzę nomadów, zamierzają wprowadzać kolejne radykalne zmiany.

Kurator: Piotr Sikora

Kino 5D – Grzegorz Drozd Etykieta zastępcza, Alicja Łukasiak Instrukcja obsługi
Fundacja Zmiana Organizacji Ruchu
Pokaz filmów odbędzie się 7 lutego 2013 roku o godzinie 19.00
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12
Kraków

Dodaj komentarz