• 2013-02-01

Gdynia Design Days 2013 lokuje się NA STYKU

Od 5 do 14 lipca Gdynia ponownie zamieni się w letnią stolicę designu. Znane jest już tegoroczne hasło festiwalu – NA STYKU nawiązuje do przenikania kulturowego, czasowego, geograficznego…

Gdynia Design Days 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdynia Design Days 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program będzie obfitował w nowatorskie wystawy, twórcze warsztaty oraz liczne wydarzenia towarzyszące realizowane przez środowisko kreatywne z całej Polski. Terminal Designu – serce festiwalu powraca w tym roku na Plac Grunwaldzki. Partnerem merytorycznym szóstej edycji festiwalu Gdynia Design Days jest Paweł Pomorski z grupy projektowej MALAFOR. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Designu Gdynia.

W tym roku organizatorzy skupiają się na zależnościach jakie budują się pomiędzy sąsiednimi wartościami. Design to przecież nic innego jak działania na styku. Sztuka przenika się tu z przemysłem, typowość z oryginalnością, nowoczesność z tradycją. Gdynia leży na styku lądu i morza będąc jednocześnie zurbanizowaną aglomeracją i pejzażowym kurortem. Coroczne festiwalowe spotkania sytuują się także na styku przeglądu i konfrontacji; wystaw i warsztatów; trudów codzienności projektowej i wakacyjnego święta designu. Taka forma Gdynia Design Days oznacza połączenie umożliwiające nawiązanie relacji, jak również bliski, bezpośredni kontakt, związek rzeczy i ludzi: projektantów, inwestorów, producentów, konsumentów i przedmiotów pomiędzy nimi. Horyzont wyznaczają tu jednak przede wszystkim kategorie topograficzne: Gdynia, Kaszuby, Pomorze, obszar nadbałtycki.

Wystawa główna będzie rozwinięciem idei NA STYKU. 6 grup projektowych z całej Polski, pod kuratelą Pawła Pomorskiego i Agaty Kulik-Pomorskiej z grupy MALAFOR przygotuje projekty dedykowane naszemu regionowi. Co zaprezentują? Efektem będą prace nawiązujące do specyfiki nadbałtyckości, dające nowe spojrzenie na region lub zrealizowane przy wykorzystaniu materiałów przypisanych terytorium nadmorskiemu.

Gdynia Design Days 2013 to również wystawa Współczesne improwizacje, Design Innowacyjny warsztaty Twory z morza, Projekt Market, czyli coś więcej niż tylko targowisko designu oraz Business Cooperation Event, na który organizatorzy zapraszają środowisko projektowe z zagranicy. Kontynuowana będzie zeszłoroczna akcja zwiedzania festiwalowych miejscówek na rowerze, czyli Śledź Design. W planach jest również aktywna współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku m.in. wystawa najlepszych prac dyplomowych podczas festiwalu oraz kilka innych ciekawych projektów, które pozwolą na promocję oraz kreatywny rozwój młodych talentów z Pomorza. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony otwarty konkurs na Program Towarzyszący, do udziału w którym zapraszamy środowisko projektowe z całej Polski.

Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną. Gdynia Design Days od początku istnienia wpisuje się w tę filozofię. Festiwal jest platformą spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych rozwiązań. Dzięki niepowtarzalnej letniej atmosferze co roku przyciąga wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się co ważne i inspirujące.

Festiwal lokuje się na styku idei i rzeczy; dzieła sztuki i produktu; technologicznego zaawansowania i manualnego kunsztu; aktualnych ofert i nowych propozycji, lecz również dawnych zwyczajów i tradycyjnych norm. Balansuje zatem na styku życia i rzeczy; użycia i przeżycia; kultury i natury; miasta i morza. Bycie na styku obliguje do czujnego i odpowiedzialnego postrzegania otaczającej rzeczywistości, błyskawicznego reagowania na wszelkie zakłócenia oczekiwanego przepływu: pomysłów, idei, wizji, rozwiązań. Sytuacja na styku, z pozoru tylko stabilna, paradoksalnie opiera się na nieustannej labilności: otwartości na świat; na człowieka; na przedmioty… Ale to nie powinno dziwić we współczesnej kulturze płynnej nowoczesności.

Gdynia Design Days 2013
5-14 lipca 2013 r.
Gdynia

Dodaj komentarz