Artefakty Czas to świnia w Stalowej Woli

Od 15 lutego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Czas to świnia. Ekspozycja odbędzie się w ramach cyklu Artefakty. Zaprezentowane zostaną dzieła sześciu współczesnych artystów, związanych z Podkarpaciem, którzy za pomocą różnych środków artystycznej wypowiedzi: malarstwa, rzeźby, instalacji, tkaniny, fotografii odnoszą się do zagadnienia czasu i przemijania. Kuratorem wystawy jest dr Grażyna Stojak.

Rena Wota, „Twisted room”, instalacja, fot. Janusz J. Cywicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rena Wota, „Twisted room”, instalacja, fot. Janusz J. Cywicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa powstała w ramach 12. edycji dorocznych projektów autorskich o nazwie Artefakty, realizowanych przez Podkarpacką Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Artefakty to szczególny projekt mający na celu rozpoznanie, ujawnienie i analizę wybranych problemów, zjawisk i tendencji w sztuce współczesnej. Jest to nowatorskie podejście do konstruowania wystaw sztuki współczesnej, gdyż powstanie dzieł wyprzedza starannie przemyślana idea. Konkretny aspekt świata, ludzkiej natury, bądź otaczającej przyrody zostaje wybrany przez teoretyka sztuki i przedstawiony zaproszonym do projektu artystom. W tym roku ideę, scenariusz i opracowanie wystawy powierzono pani dr Grażynie Stojak.

Autorzy prac: Janusz J. Cywicki, Ryszard Kryński, Grażyna Niezgoda, Marian Szajda, Piotr Woroniec, Rena Wota
Koordynator wystawy w Stalowej Woli: Iwona Pityńska

Tytuł dla wystawy kuratorka zaczerpnęła z obrazu Ryszarda Kryńskiego o tej samej nazwie. Czas, niczym tytułowa świnia na hulajnodze życia, podąża jednostajnie, bez zatrzymywania. Człowiekowi zostaje jedynie próba walki na szachownicy egzystencjalnej oraz dokonywanie odpowiednich wyborów, tak aby niczego nie żałował. Widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się obrazom Ryszarda Kryńskiego, którego doskonały warsztat twórczy przywodzi na myśl mistrzów malarstwa holenderskiego, rzeźbom Piotra Worońca, którego bohaterowie – lalki i ikary, ryby i wrony, książki i katedry – to formy ujedzone przez życie, zastygłe w drewnie, oraz grupie rzeźb, których autorem jest Marian Szajda – figurom króla i królowej, ustawionym na szachownicy w sekwencji szachowego pata. Ponadto zwiedzający będą mogli zapoznać się z mniej tradycyjnymi technikami artystycznego przekazu wykorzystywanymi w sztuce współczesnej – instalacją i pokazem multimedialnym.

Instalacja pokoju kobiecego, wykonana przez Renę Wotę, składa się z ponad 80 elementów, takich jak m.in.: łóżko z manekinem, obrazy, szafka, wieszak na ubrania czy telewizor. Poszczególne przedmioty owinięte zostały pasami wielobarwnej tkaniny. Muzyka wydobywająca się z radioodbiornika, pokaz zdjęć w telewizorze oraz subtelne światło lampki nocnej dopełniają się nawzajem, współtworząc niezwykłe wrażenie ciepła i intymności.Jest to niczym podróż w przeszłość do kobiecego, szczęśliwego świata wspomnień.

Z kolei instalacja Janusza J. Cywickiego to dwa świecące lajtboksy, wypełnione fotograficznymi kliszami z przeszłości, których oglądu również dopełnia specjalnie dobrana muzyka. Natomiast artystka Grażyna Niezgoda, by wyrazić swą wizję przemijania, wykorzystała zalety fotografii. Pokaz obejmujący ponad 450 fotografii, wykonanych od stycznia do grudnia 2012 r. na terenie Przemyśla, jest jej własnym archiwum zapisu kolejnych chwil życia miasta obserwowanego z określonego miejsca.

Janusz J. Cywicki urodził się w Przemyślu. Studiował (1972-76) na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni malarstwa prof. Zdzisława Kępińskiego, a następnie prof. Tadeusza Brzozowskiego, pracowni litografii prof. Lucjana Mianowskiego i pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych prof. Antoniego Zydronia, gdzie realizował własny program studiów. Stypendysta Rządu Królestwa Belgii w HISK (Hoger Instituut voor Schone Kunstem) Antwerpia. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i European Artists Association (EAA) w Niemczech.

Ryszard Kryński urodził się w 1950 roku. Mieszka i tworzy na Podkarpaciu w Krościenku Wyżnem koło Krosna Działalność artystyczną rozpoczął w roku 1976. W roku 1985 otrzymał od Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia artysty malarza. Od roku 1995 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagrody i wyróżnienia: Biennale Plastyki Krosno – I nagroda, 1985; III nagroda 1987; wyróżnienie, 1991; Nagroda równorzędna 1995; Nagroda Ministra Kultury i Sztuki – Zasłużony Działacz Kultury, 2005; Nagroda Prezydenta Miasta Krosna, 2006.

Marian Szajda urodził się w 1965 roku w Przemyślu. Ukończył PLSP w Jarosławiu oraz Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1991 roku w pracowni Mariana Koniecznego. Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem. Wykonał kilkaset płaskorzeźb dla Odlewni Dzwonów Janusza Felczyńskiego, jest autorem wielu pomników, płaskorzeźb i płyt pamiątkowych, tworzy małe formy rzeźbiarskie, medale i plakiety portretowe.

Piotr Woroniec urodził się w Giżycku w 1955 roku. W latach 1992-1999 roku pracował jako asystent scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie. Dziesięciolecie pomiędzy ukończeniem studiów a pracą w Niemczech, przyniosło mu wiele nagród w konkursach sztuki nieprofesjonalnej. Do Związku Polskich Artystów Plastyków należy od roku 1995. Od 2006 roku prowadzi Galerię Sękową. W 2001 roku za całokształt działalności w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego i Starosty Brzozowskiego. Mieszkał i pracował w Brzozowie, a obecnie w Sękowej Woli.

Grażyna Niezgoda otrzymała dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskała w 1971 roku. Fotografka, antykwariuszka, krytyk sztuki, galerzystka, biegła sądowa z zakresu sztuki, animatorka kultury. W Związku Polskich Artystów Fotografików jest od 1999 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach, interdyscyplinarnych i fotograficznych.

Rena Wota urodziła się w Przemyślu. Członkini ZPAMiG (Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików) i EAA (European Artists Association) w Niemczech. Od roku 1998 zajmuje się malarstwem, grafiką i unikatową tkaniną, tworzy obiekty, instalacje, realizacje w przestrzeni zewnętrznej, akcje i wydarzenia artystyczne. Stypendystka Prezydenta Miasta Przemyśla 2007.

Czas to świnia. Wystawa sztuki współczesnej z cyklu Artefakty
Wernisaż: 15 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 marca 2013 roku
Muzeum Regionalne
ul. Sandomierska 1
Stalowa Wola

Dodaj komentarz