• 2013-01-31

Przestrzenne Ściany świata w Krakowie

Od 1 lutego w Galerii Lamelli w Krakowie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Ściany świata.

Wystawa „Ściany świata”, Galeria Lamelli w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Ściany świata”, Galeria Lamelli w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Aleksandra Rudzka-Miazga, Beata Zuba-Palichleb, Emilia Gąsienica-Setlak, Tomasz Mistak, Klaudia Świątczak, Małgorzata Godlewska

Punktem wyjścia wystawy jest pojęcie przestrzeni. Przestrzeni, w której tkwią pewne struktury – Ściany świata. Stawiając światu ściany, których byt niematerialny staje się miejscem i niejako narzędziem dla bytu materialnego człowieka, kreujemy pozorne antidotum na pustkę i brak czegokolwiek w przestrzeni.  Niezależnie, czy mamy do czynienia z przestrzenią realną czy tą wykreowaną, ściany pełnią funkcje symboliczne, organizując przestrzeń w czasie, udzielając poniekąd miejsca relacjom pomiędzy tym, co wewnętrzne i zewnętrzne. Mogą też dzielić od tego, co zewnętrzne. We wnętrzach złożonych ze ścian dzieje się przestrzeń osobista wraz z zapisem ludzkiego istnienia. Ściany stoją jak niemi świadkowie zaistniałych historii, zarówno tych ze skończonej przestrzeni wnętrza jak i z zewnętrza.

Ściany świata niczym przejściowe formy bytu tkwią na granicy pomiędzy poznanym i nieznanym. Zawarte w nich drzwi czy otwór okienny umożliwiają obustronny przepływ i oswajanie podmiotu z tym, co empirycznie jeszcze niezaznane. Sytuacja otwartości podpowiada lub tylko ujawnia drogę do wyjścia. Zaprasza. Powstaje wówczas pytanie, czy podmiot pragnie przekroczyć własne ograniczenie… Jeśli nie, to być może schronienie w swym małym ziemskim raju ze ścian, z drzwiami i oknem na świat jest świadomym aktem afirmacji życia na ziemi, polem do refleksji i pozostawiania swych śladów. (…)

Wystawa prezentuje sześć odsłon, sześć różnych projekcji rzeczywistości Ściany świata, stwarzając tym samym pole do kolejnych refleksji, interpretacji czy zadumy pełnej rozmaitych uczuć, w których mogą również przemawiać słowa wiersza Jonasza Kofty – Jest świat ze ścian / Rosnących w górę / W nim traci wartość słowo…(Jonasz Kofta, Wiersze, fragm. z Cztery ściany świata).

Aleksandra Rudzka-Miazga

Emilia Gąsienica-Setlak (ur. 1986 w Zakopanem) – studiowała w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z aneksem z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi otrzymała w 2011 roku. Pracuje jako pedagog z dziećmi i młodzieżą. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Centralnym punktem jej zainteresowań artystycznych jest kolor i jego relacje z otoczeniem.

Małgorzata Godlewska (ur. 1950 w Tarnowie) – absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa; dyplom licencjacki otrzymała w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2009 roku; dyplom magisterski w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej w 2011 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007/2008). W swojej twórczości szuka ucieczki przed rzeczywistością potoczną i próbuje wyrazić swój stosunek do świata, w szczególności do takich jego aspektów jak pamięć, trwanie, przemijanie.

Tomek Mistak (ur. 1978 r. w Sanoku) – w 2005 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mieszka i pracuje w Sanoku. Laureat Nagrody Wojewody Podkarpackiego na Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt (Przemyśl, 2009); finalista konkursu Jesienne Konfrontacje (BWA, Rzeszów, 2010); finalista konkursu Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku (BWA, Rzeszów, 2006, 2008, 2009, 2011); finalista konkursu Obraz Roku 2002 organizowanego przez Art&Business (2003).

Aleksandra Rudzka-Miazga (ur. 1972 w Krakowie) – studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Dyplom z aneksem z rysunku w pracowni prof. Grzegorza Bieniasa otrzymała w 2011 roku. Pracuje jako architekt i projektant wnętrz. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką warsztatową. Istotą jej twórczości jest nieustanna próba pojmowania, przybliżania się do niewiadomej, do Niewiadomej Świata, do niewiadomej siebie.

Klaudia Świątczak (ur. 1988 w Sieradzu) – magistrantka w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatka Konkursu na Dzieło (Kraków, 2011). Nominowana do stypendium Janiny Kraupe-Świderskiej w 2011 i 2012 roku. Otrzymała stypendium Rektora ASP w Krakowie w latach 2010-2013. Uzyskała 21 lokatę w rankingu Kompas Młodej Sztuki w 2012 roku.

Beata Zuba (ur. 1967 r. w Krakowie) – absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymała w 2011 roku w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks w I Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa czynnie w Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka.

Ściany świata
Wernisaż: 1 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 lutego 2013 roku
Galeria Lamelli
ul. Mikołajska 2
Kraków

Dodaj komentarz