• 2013-01-31

Od-Zysk – recycling, upcycling design

7 lutego o godz. 18.00 w Galerii Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Od-Zysk – recycling, upcycling design

Ejtu, „spoonflower”, lampa wykonana z łyżeczek jednorazowych oraz butelki plastikowej (źródło: materiały prasowe)

Ejtu, „spoonflower”, lampa wykonana z łyżeczek jednorazowych oraz butelki plastikowej (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Od-Zysk – recycling, upcycling design to druga odsłona projektu, który po raz pierwszy został zaprezentowany w krakowskiej Galerii BB. Dzięki współpracy z Galerią oraz Fundacją Fly with Art ekspozycja ta zostanie pokazana także publiczności we Wrocławiu.

Będzie to wystawa zbiorowa, w ramach której swoje realizacje pokaże szereg młodych twórców zajmujących się projektowaniem użytkowym. Projektowi przyświeca idea przeciwstawienia się masowej – a więc pochłaniającej ogromne ilości energii – produkcji różnorodnych, często pozbawionych smaku obiektów, na rzecz przywrócenia pewnej równowagi zarówno pod względem artystycznym, jak i ekologicznym. Współczesna cywilizacja bowiem przyzwyczaiła nas do braku umiaru w zużyciu i konsumpcji, co docelowo może prowadzić do zaśmiecenia środowiska, w którym żyjemy, a także zubożenia wrażliwości artystycznej. W ramach projektu ważną kategorią stanie się edukacja w zakresie zasad recyclingu, który w idei swej pragnie walczyć z postępującą konsumpcją.

Organizowanie wystawy w pewnym aspekcie nawiązujące do działań z kręgu trash art, ukazują szerszej publiczności, że nie wszystko co wydaje się być odpadem, musi trafić na śmietnik. Recycling stał się inspiracją i sposobem na życie. Polski design pokochał recycling, upcycling i wszystko, co eko. Coraz więcej projektantów zaczęło tworzyć według zasady 3R – reduce, reuse, recycle. Ich prace są obecne na wszystkich imprezach i targach designu. Od-Zysk – recycling, upcycling design ma za zadanie poinformować odbiorcę o drzemiącym potencjale działań recyclingowych. Działanie to ma w szczególności uwrażliwić na zagadnienia ekologiczne, a także uruchomić kreatywne myślenie wśród najmłodszych.

Magdalena Godawa, torba filc i plecione gazety (źródło: materiały prasowe)

Magdalena Godawa, torba filc i plecione gazety (źródło: materiały prasowe)

Artyści biorący udział w wystawie:

Natalia Bieńkowska, Daria Burlińska, Ejtu (Katarzyna Gołaszewska, Bogumiła Zawada), Ekoista – Ania Rutkowska, Joanna Figurniak – Moo studio, Magdalena Godawa – MakkireQu, Pat Guzik, Anna Kasieczka – METR64, Bogdan Kosak, M.A.M Airbag (Maja Szczypek, Ania Łyszcz, Magda Rychard), Bartosz Mucha, Pink Pug Design – Joanna Pytlewska, Piueco – Ola Hetich, Robert Pludra, Jakub Sobiepanek, Patka Smirnow, Piotr Stolarski, Trashki – Magdalena Olearczyk, Tomasz Wójcik, Natalia Polakowska, Alicja Panasiewicz i Kasia Dorota.

Od-Zysk – recycling, upcycling design
7 lutego – 3 marca 2013 r.
Galeria Centrum Kultury Agora
Wrocław

Dodaj komentarz