• 2013-01-31

Nono García – mistrz flamenco w Polsce

15 lutego w Instytucie Cervantesa w Warszawie wystąpi mistrz flamenco Nono García. Towarzyszyć mu będzie cantaor José Ignacio González-Santiago. Dzień później odbędą się warsztaty z gitarzystą.

Nono Garcia, fot. Noah Shaye (źródło: materiały prasowe)

Nono Garcia, fot. Noah Shaye (źródło: materiały prasowe)

Jako młody chłopak, Nono García przesiadywał w zakładzie fryzjerskim w swej rodzinnej miejscowości Barbate w prowincji Kadyksu, i całymi dniami uczy się gry na gitarze. Szybko ujawnił się jego talent, jako piętnastolatek zdobywa I nagrodę na Festiwalu Piosenki w Andaluzji. W latach 80-tych rozpoczyna karierę muzyczną wraz ze śpiewakiem Carlosem Cano. Dziesięć lat później, już po nagraniu w Belgii swojej pierwszej płyty, akompaniuje grupie Vaya con Dios.

Artysta ma na koncie współpracę z plejadą gwiazd. Na przestrzeni lat współpracuje z takimi muzykami jak Chano Domínguez, Antonio Serrano, Jorge Pardo czy José Antonio Ramos, komponuje utwory dla spektakli scenicznych, filmów i dla telewizji. Jego płyta Atún y Chocolate została nagrodzona w III edycji nagród Flamenco dziś (Flamenco Hoy). Nono García skomponował też ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem co płyta, za którą został finalistą Nagród Muzycznych (Los premios de la Música). Wydał cztery autorskie albumy, ostatni to Viaje a la Breña.

Flamenco w wydaniu Nono Garcii to dialog z muzyką całego świata. Kompozycje artysty są odbiciem jego życiowej drogi i nieustającej wewnętrznej podróży. Z zespołem lub samodzielnie, solista czerpie inspiracje z kontynentu amerykańskiego, kultury śródziemnomorskiej, czy hinduskiej. Genialnie łączy tradycyjne flamenco ze stylistyką jazzową, jego wszechstronna gitara nie stroni od bluesa, muzyki latino i bossa novy.

16 lutego odbędą się warsztaty z Nano Garcią na których będzie można poznać różne style gry na gitarze hiszpańskiej oraz historię wybranych gatunków muzycznych: jazz, muzyka latino, muzyka brazylijska. Zapisy na warsztaty są możliwe do 7 lutego.

Koncert Nono García
15 i 16 lutego 2013 roku
Instytut Cervantesa w Warszawie

Dodaj komentarz