• 2013-01-31

Mariusz Gutowski w Poznańskiej Galerii Nowa

Od 21 lutego w Poznańskiej Galerii Nowa będzie można oglądać projekt Pure & Transparent, którego autorem jest Mariusz Gutowski.

Mariusz Gutowski, „Papieżyca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Gutowski, „Papieżyca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

U Gutowskiego wyraźnie widać, że świat zwierząt i ludzi przecina się nieustannie, pokazując naszą bezradną ucieczkę od świata biologii. Tym samym nie zmienia się w twórczości Gutowskiego rama modalna, w którą wpisywane są treści przyprawione ironią / lękiem / melancholią; najczęściej w tempach adagio i andante. Niepokojąca cisza, mrok, w powietrzu duszno i miejscami wilgotno. Niemożliwa jednoznaczność ma stanowić trampolinę docierania do kolejnych warstw bezsenności, która zamiast wywoływać strach, staje się źródłem niebezpiecznej czułości, jaką organizuje nam autor.

Żadne z uczuć, ze stanów, nie jest nam dane raz na zawsze – wydaje się przypominać. Rutyna, przewidywalne rozkosze, znane na wskroś, piękno na zawołanie, brak pęknięć na powierzchni – tego nie będzie za grosz w jego pracach. Gutowski ciągle stawia na ucieczkę od teflonowej urody, hiper wizerunków, fascynacji młodością. Pewniejszy jest u niego niepokój na dnie blasé. Zachłyśnięcie się zamykaną na trzydzieści trzy spusty podświadomością.

Wyprawa na manowce rzeczywistości, skąd prosta droga na tamtą stronę – obok, jak najdalej od tego, co snobistyczne, łatwe, pozorne i przy okazji. Aż owo Obok stanie się coraz wyraźniejsze, barwne, autentyczne, rzeczywiste, by nie można go było zlekceważyć. Dla autora prac świat spoza kadru jest bardziej interesujący, niż ten w widziany w obiektywie. A barwy podsycają temperaturę prac i wyznaczają ślady przeszłych emocji, przypominających na zmianę to o przyjemności, to o bólu. W końcu zaglądasz tutaj na własną odpowiedzialność. (…)

Robert Brzęcki

Mariusz Gutowski w latach 2002-2007 odbył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2007 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa profesora Eugeniusza Geno Małkowskiego. W 2007 roku – stypendium artystyczne Marszałka Warmii i Mazur. Jest laureatem konkursu Salted Candy 2009. W 2011 roku otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doceniony w rankingu Kompasu Sztuki jako obiecujący młody artysta. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, projektowaniem graficznym i scenografią. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i państwowych, ponadto publikacje w wydawnictwach.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, MBWA w Lesznie.

Mariusz Gutowski, Pure & Transparent
Wernisaż: 21 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 marca 2013 roku
Poznańska Galeria Nowa
Stowarzyszenie Twórcze NOWA NOWA
Mielżyńskiego 20 (wejście G)
Poznań

Dodaj komentarz