• 2013-01-31

Marcin Koszałka – dokument o Euro 2012

Od 15 marca na ekranach kin będzie można oglądać film Będziesz legendą, człowieku, którego reżyserem jest Marcin Koszałka. Dzień premiery filmu zbiega się z losowaniem ćwierćfinałowych par bieżącego sezonu Ligi Mistrzów.

„Będziesz legendą człowieku”, reż. Marcin Koszałka - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Będziesz legendą człowieku”, reż. Marcin Koszałka - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Wybitny dokumentalista (Takiego pięknego syna urodziłam, Istnienie) i wielokrotnie nagradzany operator Marcin Koszałka odsłania kulisy Euro 2012, przyglądając się polskiej reprezentacji w trakcie mistrzostw Europy. Kamera Koszałki towarzyszy piłkarzom przez 24 godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej. Chwile słabości, triumfu, rozczarowania – po raz pierwszy, bez cenzury, prezentowane z perspektywy samych piłkarzy. Pierwszoplanowymi bohaterami filmu są Damien Perquis – zmagający się z trudnościami z adaptacją w polskiej kadrze oraz twardziel i dobry duch drużyny – Marcin Wasilewski.

Marcin Koszałka –  urodzony 30 grudnia 1970 w Krakowie, polski operator filmowy, a także reżyser dokumentów. Debiutancki, krótkometrażowy film Koszałki zatytułowany Takiego pięknego syna urodziłam, powstał w 1999 roku. Reżyser na własnym przykładzie pokazał w nim piekło codziennego życia rodzinnego i został za niego nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na festiwalach w Kazimierzu Dolnym, Berlinie i Nyon.

W 2001 roku ukończył kierunek Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za zdjęcia do obrazu Pręgi operator został w 2004 roku wyróżniony nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymał także nominację do Polskiej Nagrody Filmowej. Za pracę przy produkcji Senność otrzymał nominację do Złotej Kaczki dla najlepszego operatora sezonu 2008/2009. Koszałka był także autorem zdjęć do dzieła Borysa Lankosza – Rewers, za co otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. Złotą Kaczkę, Złote Lwy, oraz Brązową Żabę na Camerimage.

W 2011 roku za dokument Deklaracja nieśmiertelności poświęcony Piotrowi Korczakowi, czołowemu polskiemu wspinaczowi, który był jego mistrzem, otrzymał szereg nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. honorowy dyplom na 41. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere, nagrodę Srebrnego Hugo dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego podczas 47. edycji Hugo TV Awards w Chicago i Srebrną Gencjanę za największy wkład artystyczno-techniczny podczas 59. edycji Trento Film Festival, a podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu w Karlowych Warach produkcja otrzymała główną nagrodę za najlepszy krótkometrażowy obraz dokumentalny (poniżej 30 minut).

Koszałka pracuje obecnie również nad zdjęciami do pierwszego pełnometrażowego fabularnego obrazu w jego reżyserii pod roboczym tytułem Czerwony Pająk. Będzie on traktował o krakowskim seryjnym mordercy Karolu Kocie.

Będziesz legendą, człowieku, reż. Marcin Koszałka
Premiera: 15 marca 2013 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz