• 2013-01-31

Łukasz Obałek Touchscreen

Od 9 lutego w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę Łukasza Obałka pt. Touchscreen.

Łukasz Obałek, „Touchscreen", model (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Obałek, „Touchscreen", model (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Obałek pracuje wobec zastanego miejsca. W Kronice działa względem meeting roomu – przestrzeni bogatej w historię, jak i interwencje wielu artystów, a także spotkania będące zalążkami prac. Działanie Obałka nawiązuje do widzenia Śląska poprzez pryzmat urządzeń. Touchscreen (Ekran dotykowy) to maszyna do tworzenia obrazów na płótnie odwzorowujących formatem sufit pomieszczenia.

Proces ten jest czynnością towarzyszącą i dzieje się samoczynnie, obok życia. Jak mówi artysta:

Urzekająca w nim jest nieobecność jakiejkolwiek kreacji. Elementem twórczym jest jedynie dotknięcie płótna, pojedynczy gest, jak naciśnięcie guzika, jak wybicie komuś oka w piaskownicy. Reszta jest rejestrem, implikacją, zależnością. Rezultat procesu – każdorazowy nowy obraz jest niepewny, może zależeć od pogody, temperatury, ale i wahań tektonicznych (w tym wypadku tąpnięć). To malarsko (obraz) – rzeźbiarskie (maszyna) działanie artysty przypomina malarski sound-recording, uruchamiający i zatrzymujący jedynie przez artystę proces rejestracji. Pomiędzy nimi o kształcie decyduje szereg czynników. Obrazy powstałe w wyniku działań maszyny będą prezentowane w Kronice podczas trwania wystawy.

Łukasz Obałek to artysta wizualny, używa różnych mediów. Przy niektórych realizacjach współpracuje z Piotem Pająkiem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Mieszka w Bytomiu.

Kurator: Stanisław Ruksza

Łukasz Obałek, Touchscreen
Wernisaż: 9 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 16 marca 2013 roku
CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Dodaj komentarz