• 2013-01-31

Jerzy Tyburski Wenus z głową w chmurach

Od 7 lutego w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie będzie można oglądać wystawę prac Jerzego Tyburskiego pt. Wenus z głową w chmurach.

Autor: Jerzy Tyburski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Jerzy Tyburski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lechosław Lameński o twórczości artysty:

Przyglądam się działalności artystycznej Jerzego Tyburskiego (rocznik 1964) już od dobrych kilku lat, i z miłym zaskoczeniem stwierdzam, że ten skromny, dobrze wychowany twórca, o nieco szelmowskim uśmiechu i wyrafinowanym poczuciu humoru, funkcjonuje na krajowym rynku sztuki coraz lepiej. Ba, wydaje mi się wręcz, że jego pozycja jest na nim coraz mocniejsza, mimo, że proponowane przez niego środki wypowiedzi plastycznej nie mają przecież nic wspólnego z modnymi, obowiązującymi współcześnie w malarstwie polskim trendami i nurtami. Zwłaszcza, że jego bajecznie kolorowe, refleksyjne, pełne zadumy i ukrytej treści obrazy, trudno uznać za skrajnie awangardowe.

Mimo to, malarstwo tego związanego z Zamościem – choć urodzonego w Lubaczowie – artysty funkcjonuje jakby na przekór otaczającej go rzeczywistości. I mimo, że nie interesują go eksperymenty formalne, to co proponuje krytykom i widzom sal wystawowych, zarówno na miejscu w bliskim mu mieście, zaprojektowanym z niespotykanym wcześniej rozmachem i harmonią przez Bernarda Morando, jak i w prestiżowych galeriach w najważniejszych ośrodkach życia artystycznego w kraju, jest zdecydowanie uniwersalne, do zaakceptowania zarówno przez wymagających krytyków jak i coraz bardziej wyrobioną publiczność.

Jerzy Tyburski urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Odbył studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 r. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią Labirynt w Krakowie.

Jerzy Tyburski, Wenus z głową w chmurach
Wernisaż: 7 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Jana III Sobieskiego 18
Rzeszów

Dodaj komentarz