• 2013-01-31

Izabela Chamczyk walczy o zaufanie

Od 7 lutego w galerii Szara Kamienica w Krakowie będzie można oglądać wystawę Izabeli Chamczyk. Będzie to druga odsłona cyklu Wojna dwunastomiesięczna pt. Walka o zaufanie.

Izabela Chamczyk, „Walka o zaufanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Chamczyk, „Walka o zaufanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest wojna. Armia sprzymierzona polskich galerii i kuratorów pod dowództwem artystki, Izabeli Chamczyk, wyprawia się na drugą bitwę. Tym razem – po wrocławskiej galerii Arttrakt – polem walki stanie się krakowska Szara Kamienica. A celem będzie zdobycie zaufania.

Strategia działań Izabeli Chamczyk jest prosta: w ciągu roku czeka nas 12 wystaw w 12 różnych miastach. Za każdym razem działa spontanicznie – napada na galerię, nagabuje, opowiada o Wojnie dwunastomiesięcznej. I chce wystawy. Nie kryje się z tym, nie kryguje. Mówi wprost. Bo ta wojna przynieść musi wiele ofiar: niewinność artystyczną, hipokryzję twórców, dwulicowość rynku sztuki. To także walka z obrazem, materią malarską, dwuwymiarowością dzieła. To wreszcie pokonywanie samej siebie, własnych ograniczeń twórczych, artystycznych przyzwyczajeń. Ale po kolei. Izabela Chamczyk walcząc o zaufanie obnaża hipokryzję, kryjącą się pod szlachetnym niezdecydowaniem i dobrze urodzoną niewiedzą.

Łukasz Gazur, Dziennik Polski

Izabela Chamczyk to artystka imająca się różnych mediów (malarstwo, malarstwo procesualne, video, performance), badająca i nieustanie redefiniująca granice sztuki, nie stroniąca nawet od symbolicznej przemocy po to, by zwrócić nas w kierunku Obrazów, znaleźć – nie tylko w obszarze zwanym kulturą, ale również, a może przede wszystkim, w naszym życiu codziennym – należne im miejsce.

Artystka jest absolwentką wrocławskiej ASP, studia uzupełniała w Poznaniu (ASP) pod kierunkiem Dominika Lejmana. Jest także stypendystką Ministra Kultrury i Dziedzictwa Narodowego (Stypendium Młoda Polska 2010r.), oraz czasopisma Artluk (Stypendium dla Młodego Twórcy 2009r.). W 2010 roku uzyskała nominacje do nagrody WARTO Gazety Wyborczej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Izabela Chamczyk, Walka o zaufanie
Wernisaż: 7 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 lutego 2013 roku
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 6
Kraków

Dodaj komentarz