Haute couture – kiedy moda spotyka sztukę

7 lutego 2013 r. o godz. 18.00 Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wykład Anny Małeckiej pt. Haute couture – kiedy moda spotyka sztukę, w ramach cyklu Na warsztacie.

Haute couture – kiedy moda spotyka sztukę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Haute couture – kiedy moda spotyka sztukę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Związki mody i sztuki nie są zjawiskiem nowym. Trzeba podkreślić różnorodność sposobów w jakie obie dziedziny się łączą/przenikają. Z jednej strony mamy do czynienia z kooperacją projektantów i artystów – z drugiej kolekcje bywają inspirowane dziełami sztuki. Jeszcze inna, bardzo szczególna i stosunkowo nowa, jest sytuacja kiedy sztuka współczesna próbuje zbadać modę, podejmuje problemy estetyczne i poddaje pod refleksję kulturowy status ubrań, zgłębia relację pomiędzy ciałem a ubraniem, stara się krytycznie odnieść do roli muzeum, etc.

Podczas wykładu Anna Małecka będzie przede wszystkim analizować wybrane kreacje z pokazów haute couture i postara się wskazać jakie dzieła były źródłem inspiracji dla danego projektanta. Autorka podzieli się również swoimi uwagami na temat tego, na ile skutecznie estetyka transgresyjna pozwala na zacieranie się granic pomiędzy modą i sztuką i jakie to ma konsekwencje dla nich obu.

Na warsztacie… to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach.

Anna Małecka jest doktorantką Studium Nauk o Kulturze (UWr). W obszarze jej zainteresowań naukowych znajdują się przede wszystkim zagadnienia związane ze sztuką współczesną, estetyką oraz pamięcią.

Kurator: Bartek Lis

Haute couture – kiedy moda spotyka sztukę
7 lutego 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Współczesne
Wrocław

Dodaj komentarz