• 2013-01-31

Gąska w Białymstoku

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 26 stycznia odbyła się premiera Gąski Nikołaja Kolady w przekładzie Jerzego Czecha. Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych.

„Gąska", fot. Bartek Warzecha (źródło: materiał prasowy)

„Gąska", fot. Bartek Warzecha (źródło: materiał prasowy)

Gąska Nikołaja Kolady, to opowieść wielowarstwowa. Z pozoru to lekka farsa o życiu prowincjonalnych aktorów, którzy przyłapują się na zdradzie. Jednak w głębi to gorzkie studium o skutkach małej stabilizacji, o straconych marzeniach, o braku złudzeń. To również metaforyczny obraz życia jako sceny, na której każdego dnia wygrywamy swoje małe i duże dramaty, a także ironiczne, choć niepozbawione sympatii, spojrzenie na aktorów – zagubionych między sceną a życiem, przywłaszczających cytaty z granych sztuk, jak swoje własne wypowiedzi, powtarzających puste egzaltowane gesty teatralnych postaci, nie mogąc odnaleźć prawdziwych siebie.

To, co nas urzeka w Koladzie, to to, że pisze On w sposób ironiczny i jednocześnie bardzo uniwersalnie. Życie przeplata się tu z teatrem, już sami nie wiemy, kiedy gramy, a kiedy jesteśmy prawdziwi

- mówi Dorota Radomska, która gra Ałłę.

Nikołaj Kolada (ur. 1957 r.) to kultowy rosyjski dramatopisarz, autor ponad osiemdziesięciu tekstów scenicznych, których większość powstała w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przez co okres ten zwany jest w rosyjskiej dramaturgii dekadą Kolady. W centrum swoich sztuk Kolada umieszcza nie idee, czy szumne hasła, ale zwykłego człowieka. Pochyla się nad jego marnością z czułością i empatią. Bohaterowie sztuk Kolady to często ludzie na pierwszy rzut oka odrażający: brudni, brzydcy, pijani, biedni i wulgarni. Którzy przeklinają, potrafią uderzyć, nawet zabić, których życie mija bezsensownie, bez nadziei na poprawę. Kolada potrafi dostrzec w tych ludziach istoty wartościowe, z prawem do miłości, pracy, rozwoju. System wyrzuca ich na margines życia, bo nie mają wykształcenia, pieniędzy, ani szczęścia. Czy istnieje dla nich coś innego prócz beznadziei? – pyta Kolada. Nic dziwnego, że o Koladzie mówią – złośliwie lub z sympatią: bard kolejek do skupu butelek.

W spektaklu występują: Dorota Radomska (Ałła), Jolanta Borowska (Diana), Justyna Godlewska-Kruczkowska (Nonna), Krzysztof Ławniczak (Fiodor), Rafał Olszewski (Wasilij).

Gąska
Premiera: 26 stycznia 2013 roku
Kolejne spektakle: 8 lutego, 9 lutego, 10 lutego
Teatr Dramatyczny im.  Aleksandra Węgierki
Białystok

Dodaj komentarz