• 2013-01-31

Elżbieta Dzikowska przemierza mongolskie bezdroża

Od 24 stycznia w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu można oglądać wystawę pt. Przez mongolskie bezdroża. Fotografie z podróży Elżbiety Dzikowskiej.

Wystawa „Przez mongolskie bezdroża. Fotografie z podróży Elżbiety Dzikowskiej”, Muzeum Podróżników w Toruniu, fot. K. Deczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Przez mongolskie bezdroża. Fotografie z podróży Elżbiety Dzikowskiej”, Muzeum Podróżników w Toruniu, fot. K. Deczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa  zatytułowana Przez mongolskie bezdroża jest fotograficznym plonem podróży Elżbiety Dzikowskiej po kraju Dżyngis – chana. To również rezultat zachwytu podróżniczki nad tą magiczną krainą, z odmienną od naszej cywilizacją i fascynującą kulturą. Mongolia to kraj o malowniczych krajobrazach. Przecina go wiele pasm górskich o różnorodnej strukturze, urozmaicają liczne jeziora i lasy. Jednak największe wrażenie na Elżbiecie Dzikowskiej wywarła rdzenna ludność, żyjąca według dawnych zasad z zachowaniem tradycji.

Mongołowie zapamiętani przez podróżniczkę to ludzie doskonale odżywieni, sprawni fizycznie, kochający wolność, przestrzeń, swoje stada, a nade wszystko konie – zwłaszcza mieszkańcy prowincji, czyli koczownicy. Ich idealnym domem jest nadal jurta, choć nieuchronny rozwój cywilizacyjny sprawił, iż spotyka się na niej solar lub antenę telewizyjną. Jednak pozostają wciąż koczownikami przemierzającymi konno bezkresne przestrzenie swego kraju. Być jest wciąż ważniejsze niż mieć. To właśnie urzeka najbardziej i budzi ogromny szacunek.

Religią dominującą w Mongolii jest buddyzm, a właściwie jego odmiana zwana lamaizmem. W Karakorum w XVI wieku powstał zespół świątynno-klasztorny Erdene Dzuu, odznaczający się przepiękną architekturą i bogatym wyposażeniem. Niestety wiele zabytków zniszczona została przez komunistów mongolskich w latach 1937-1939. Od lat 90. XX w. centralnym ośrodkiem religijnym odradzającego się buddyzmu stał się zespół klasztorno-świątynny Gandan w Ułan Bator.

Muzeum Podróżników zaprasza wszystkich zwiedzających do wspólnej wyprawy po ekspozycji czasowej prezentującej uroki Mongolii oraz po wystawie stałej ukazującej niezwykłe krainy, barwy i tradycje, przybliżającej bogactwo i zróżnicowanie otaczającego nas świata, a także celów naszych podróży.

Magdalena Nierzwicka (Wiadomości i cytaty o Mongolii zaczerpnięto z książki E. Dzikowskiej pt. Mongolia)

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Przez mongolskie bezdroża. Fotografie z podróży Elżbiety Dzikowskiej
Wernisaż: 24 stycznia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 3 marca 2013 roku
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Toruń

Dodaj komentarz