• 2013-01-30

Mleczne zęby młodej sztuki w Katowicach

Od 1 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Mleczne zęby. Kuratorką ekspozycji jest Marta Lisok. Mleczne zębyto prezentacja prac artystów młodego pokolenia opowiadająca o stanach utraty, braku i nieobecności. Nie zabraknie na niej rekonstrukcji nie istniejących dzieł sztuki i odtworzonych wspomnień z dzieciństwa, opisywanych z dużą ale niesprawdzalną precyzją i malowniczością.

Autor: Tomasz Baran (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Tomasz Baran (źródło: materiały prasowe organizatora)

Udział biorą: Szymon Kobylarz, Daria Malicka, Michał Smandek, Erwina Ziomkowska, Natalia Bażowska, Monika Szwed, Tomasz Baran, Michał Gayer, Łukasz Jastrubczak, Dominik Ritszel, Bartosz Kokosiński

Podobno sny o wypadających zębach nie wróżą nic dobrego. Mają zapowiadać zmianę, utratę, chorobę albo nieszczęście dla śniącego. A przecież nie ma nic nienaturalnego w wypadaniu zębów, szczególnie mlecznych, które najpierw zaczynają się chwiać pod naporem języka, potem wiszą już tylko na cienkich żyłkach by w końcu pozwolić się wyrwać jednym zdecydowanym ruchem.

To nieuniknione. Nawet jeśli się o nie dba, unika słodyczy i często je szczotkuje. Chociaż nie mają uroku zwierzęcych kłów, ani pokaźnych rozmiarów zębów dorosłego, można je do końca życia przechowywać jak cenny, choć nieco obrzydliwy skarb, starą, zużytą część siebie. Same są niepozorne, małe i zepsute. Za to świat z czasów kiedy jeszcze ma się mleczne zęby wydaje się bardziej malowniczy, rozłożysty, groźniejszy. W niezaburzonej niczym poważnym dziecięcej nudzie często po raz ostatni, jest miejsce na głębokie obserwacje i analizy. Hiperczułość.(…)

Na wystawę Mleczne zęby jedenastu artystów przygotowało: obrazy, rysunki, obiekty, instalacje, video i inne przedmioty, które można by określić jako niepełne, pośrednie, bełkotliwe. Ich powstawaniu towarzyszyły złożone anegdoty i konteksty, docelowo wymuszające na widzu chwilowy powrót do stanu zwiększonej uwagi, kojarzonego z dzieciństwem.

Marta Lisok, fragment tekstu kuratorskiego

Mleczne zęby, wystawa zbiorowa
Wernisaż: 1 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 marca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Aleja Wojciecha Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz