• 2013-01-30

Michał Chudzicki Katalog dzieł nieistniejących

Od 5 lutego w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Michała Chudzickiego pt. Katalog dzieł nieistniejących.

Michał Chudzicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Chudzicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Chudzicki kreował postać Brunona Larka od 2011 roku. Powołał do życia wymyślonego artystę oraz stworzył nieistniejące prace. Posługując się fikcją jako narzędziem stara się poddać w wątpliwość oficjalną historię sztuki, a także przeprowadzić eksperyment badający czy jako widzowie potrzebujemy dzieł sztuki, czy też raczej twórców sztuki i ich znanych nazwisk.

Projekt Bruno Larek był pokazany po raz pierwszy w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, kolejna jego odsłona odbyła się w Galerii Białej w Lublinie. Demistyfikacja następuje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Bruno Larek (1901-1936) – polski malarz, rysownik, twórca obiektów i poeta. Studiował budowę maszyn na Politechnice Warszawskiej oraz malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Z obu kierunków zrezygnował na rzecz podróży do Berlina i Paryża. Tam też zetknął się ze sztuką dadaistów i surrealistów. Zginął w pożarze w Warszawie w wieku 35 lat. Specyficzne środki wyrazu oraz absurdalne poczucie humoru wpisują jego prace w nurt dadaistyczny. Na tle ówczesnej sytuacji artystycznej w Polsce, sztuka Larka jest pewnego rodzaju alternatywą i buntem wobec rodzimej kultury.

Michał Chudzicki (ur. 1983, pochodzi z Urzędowa). Ukończył ASP w Krakowie, dyplom w 2011 roku w pracowni prof. Misiaka. Współzałożyciel kolektywu Roboczogodzina. Wystawy indywidualne: Bruno Larek. Podróż, eksperyment i zabawa (Galeria Biała 2012, Lublin), Bruno Larek. Den es nicht gab (IP Düsseldorf 2012), Trudno to wyjaśnić (Art Agenda Nova 2011, Warszawa), Okno (Art Agenda Nova 2010, Kraków); wystawy zbiorowe, m.in.: Grolsh Art Boom Festival 2012 Kraków, No Budget Show 4 (MOCAK 2012), Tribute to Fangor (BWA Warszawa 2011), In Dark Woods (HangArt-7 2011, Salzburg).

Kurator: Marek Goździewski
Koordynatorka: Ita Krajewska

Michał Chudzicki, Katalog dzieł nieistniejących
Wernisaż: 4 lutego 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 roku
CSW Zamek Ujazdowski, Project Room
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz