• 2013-01-30

Magdalena Piekorz z opowieścią o literackim Krakowie

Trwają ostatnie prace przy realizacji filmu Magdaleny Piekorz City(W)rites – pierwszego obrazu zrealizowanego w ramach serii i poświęconego miastu Kraków oraz Małopolsce. W roli ambasadora regionu wystąpi Adam Zagajewski.

„City(W)rites”, reż. Magdalena Piekorz - zdjęcie z planu, fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe)

„City(W)rites”, reż. Magdalena Piekorz - zdjęcie z planu, fot. Michał Sosna (źródło: materiały prasowe)

Poeta pokaże swój literacki Kraków, mistrzów, ulubione miejsca, znajomych literatów, a także opowie o swej drodze twórczej oraz literaturze polskiej. Zaplanowano także wspomnienia o Wisławie Szymborskiej, Czesławie Miłoszu oraz innych twórcach związanych z Krakowem. Autorem zdjęć jest Marcin Koszałka, a premierę zaplanowano w maju tego roku podczas Festiwalu Miłosza. Producentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a partnerami – TVP i Instytut Książki. Realizację filmu wspiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z programu Promocja czytelnictwa, których operatorem jest Instytut Książki.

Film będzie pierwszym na świecie zrealizowanym w ramach projektu City(W)rites mającego na celu promocję literackich stolic Europy przez pryzmat spotkań z pisarzami związanymi z konkretnymi miastami. W założeniu, wybrany pisarz staje się przewodnikiem po literackim życiu regionu oraz miasta, w którym żyje.

W ten sposób po Barcelonie widzów oprowadzi Eduardo Mendoza, po Berlinie – Ingo Schulze, Kopenhadze – Soren Ulrik Thomson, Dublinie – John Banville, Lizbonie – Gonçalo Tavares, Londynie – Peter Ackroyd, Madrycie – Antonio Gomez-Rufo, Paryżu – Alfredo Bryce Echenique, Pradze – Ivan Klima, Saint Petersburgu – Tatiana Tolstaya, Sztokholmie – Mari Jungstedt. W projekt zaangażowane są: Danmars Radio, RTP (Portugalia), RTE (Irlandia), BBC, RAI (Włochy), Arte (Francja/Niemcy), Kunskapskanalen (Szwecja) oraz Telewizja Polska.

Polski odcinek serii City(W)rites powstaje w ramach projektu Reading Małopolska. To wspierany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zestaw działań, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury.

W ramach programu Reading Małopolska zaplanowano szereg działań promocyjnych, nakierowanych na podkreślanie literackiego potencjału regionu. Ważnym elementem programu są międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych panelistów, reprezentujących najprężniejsze ośrodki kulturalne oraz instytucje życia literackiego na całym świecie, m.in. Miasta Literatury UNESCO, ICORN, PEN International. Pierwsza odbyła się w październiku zeszłego roku, kolejną zaplanowano w maju tego roku.

Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych współczesnych polskich poetów na świecie; należy także do najczęściej tłumaczonych poetów i eseistów polskich. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród międzynarodowych, w tym Prix de la Liberté (1987), Nagrody Vilenica (1996), Nikolaus Lenau Preis (2000), Nagrody Tomasa Tranströmera (2000) i Neustadt Prize (2004). W roku 2002 został przyjęty w poczet Bawarskiej Akademii Sztuki i Literatury. W grudniu zeszłego roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Magdalena Piekorz – absolwentka reżyserii Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Scenarzystka, reżyser filmowy i teatralny, doktor sztuki filmowej. Zrealizowała siedem filmów dokumentalnych. Pierwszy – Dziewczyny z Szymanowa – nagrodzono Brązowym Lajkonikiem na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie. Franciszkański spontan otrzymał Nagrodę Honorową Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, a Przybysze – Grand Prix Festiwalu Euroshorts’99. Wszystkie wyemitowała telewizyjna Jedynka w cyklu Czas na dokument. Od kilku lat realizuje filmy zagranica. Najpierw Znaleźć, pochować – film o kobietach w Bośni, które czekają na wiadomość o bliskich po wojnie w byłej Jugoslawii, potem Piemonte – opowieść o miasteczku na Istrii, w którym mieszka tylko jeden człowiek, a ostatnio Chicago – serial dokumentalny dla telewizji TVN (współreżyseria, 25 odcinków). Sławę przyniósł jej film fabularny Pręgi, zrealizowany według scenariusza Wojciecha Kuczoka. W 2011 roku na Festiwal w Opolu przygotowała koncert Panna Madonna Legenda Tych Lat poświęcony twórczości Ewy Demarczyk.

City(W)rites, reż. Magdalena Piekorz
Premiera: maj 2013 roku
Produkcja: Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

Dodaj komentarz