• 2013-01-30

Łukasz Stokłosa ze Składem obrazów w Krakowie

Galeria Zderzak w Krakowie prezentuje wystawę pt. Skład obrazów Łukasza Stokłosy, jednego z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia. To jego druga indywidualna wystawa w Zderzaku.

Foto: Galeria Zderzak, fragm. wystawy „Skład obrazów” Łukasza Stokłosy, ściana główna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Foto: Galeria Zderzak, fragm. wystawy „Skład obrazów” Łukasza Stokłosy, ściana główna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Stokłosa, niedawny absolwent krakowskiej ASP, lubi niedzisiejszy szyk, klasę nieco przykrytą kurzem czasu. Wystarczy rzut oka na jego dopracowany entourage – wygląd dandysa do niego pasuje. W jego sztuce też to widać. Gdy się patrzy na te obrazy, trudno uciec od skojarzeń z wielkim kinem włoskiego realizmu (nieodparcie przychodzi do głowy Portret rodzinny we wnętrzu Viscontiego). Jeśli pozostać w świecie kinowych tropów, aż prosi się tytuł Dyskretny urok burżuazji. Ale to wszystko to pozory. Bo Łukasz Stokłosa bardzo umiejętnie gra, zdrapuje patynę czasu, odkrywa to, co za fasadą piękna.

(fragment recenzji Łukasza Gazura w Dzienniku Polskim, 9 stycznia 2013 roku, nr 7)

Ścianę główną Galerii ciasno zapełniły płótna, a na nich opustoszałe wnętrza europejskich pałaców, zamienionych w muzea. Poczdam, Wersal, Nymphenburg… Na dużym czarnym pulpicie wyeksponowanych zostało sześćdziesiąt fotografii, pamiątek z podróży, a na ścianie frontowej dyptyk nawiązujący do ostatniego obrazu namalowanego przez Watteau. Galeria została zamieniona w XVIII-wieczny skład obrazów.

Zestawione ze sobą obrazy otwierają się nowe konteksty, zmieniają znaczenia, kształtują nowe historie. Nie tylko tematyczne, ale również formalne, kompozycyjne, kolorystyczne.

(Łukasz Stokłosa)

Łukasz Stokłosa (ur. 1986) pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 2010 obronił dyplom Śmierć i pożądanie (o motywie św. Sebastiana w kulturze). W tym samym roku wziął udział w wystawie Ars Homo Erotica Pawła Leszkowicza w Muzeum Narodowym w Warszawie. Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej tj. filmu, serialu oraz pornografii. Obrazy Stokłosy są zmysłowe i inteligentne, pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, jak filmy w estetyce noir. Jego obrazy i obiekty przestrzenne znalazły już wielu kolekcjonerów.

Łukasz Stokłosa, Skład obrazów
8 stycznia – 16 lutego 2013
Wernisaż: wtorek 8 stycznia o godz. 19.00
Galeria Zderzak
Kraków, ul. Floriańska 3

Dodaj komentarz