• 2013-01-30

Katarzyna Deszcz i Teennesee Williams w Kielcach

Od 26 stycznia w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach można oglądać spektakl Kotka na gorącym blaszanym dachu, którego reżyserką jest Katarzyna Deszcz. Autorem sztuki jest Teennesee Williams.

„Kotka na gorącym blaszanym dachu”, reż. Katarzyna Deszcz - próba spektaklu (źródło: materiały prasowe)

„Kotka na gorącym blaszanym dachu”, reż. Katarzyna Deszcz - próba spektaklu (źródło: materiały prasowe)

Wśród amerykańskich twórców drugiej połowy dwudziestego wieku trwałe miejsce zapewnił sobie Tennessee Williams, głównie dzięki nieubłaganej konsekwencji, z jaką wyrażał i obnażał niepokoje swych rodaków. Autor Kotki na gorącym blaszanym dachu pochodził z tradycyjnie konserwatywnego Południa Stanów Zjednoczonych, słabo podatnego na obyczajowe wyłomy. Pisarz już za młodu boleśnie zmagał się z przejawami odrzucenia z powodu homoseksualnej orientacji, co w rezultacie zaowocowało przepojonymi rozpaczą, żarliwymi utworami scenicznymi o niemożności nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem.

Wzorem Antoniego Czechowa, ale i Zygmunta Freuda z jego koncepcją podświadomości, stał się Williams specjalistą od życiowych klęsk i niespełnień. Jako dramatopisarz stworzył wiele wspaniałych, niepokojąco złożonych kobiecych postaci. Dzięki spowijającej je tragicznej aurze nieodmiennie przyciągały uwagę otoczenia, co przekładało się na zafascynowanie nimi widzów teatralnych.

Jacek Poniedziałek przełożył na nowo pięć dramatów Williamsa, wśród nich Kotkę na gorącym blaszanym dachu. Autor przekładu uwspółcześnił język Williamsa, dochował wierności jego utworom. W rozmowie z Jackiem Cieślakiem podkreśla:

Homoseksualne wątki były w słynnych hollywoodzkich ekranizacjach nieobecne, a w starych tłumaczeniach trochę zawoalowane. Tymczasem są niezwykle istotne, i nie dlatego, że Williams sam był homoseksualistą, ale ponieważ homoseksualizm jest w nich wehikułem, źródłem licznych problemów, przyczyną dramatów. Pomijanie tego aspektu odbiera tym tekstom pazur. W ekranizacji Kotki chodziło tylko o to, że Brick alkoholik nie chce spółkować ze swą żoną, bo ta przespała się ze Skkiperem. Trochę to banalne! Dlatego na pierwszym planie jest problem zachowania dzieci wobec chorego ojca. Jak hieny krążą wokół umierającego, by uszczknąć coś ze spadku. Podsumowując: bez wątku homoseksualnego, bez związanego z nim tabu, dramat milionerów jest niepełny. Przecież to rodzina z niezwykle konserwatywnego amerykańskiego Południa.

Autorem scenografii jest Andrzej Sadowski, a w spektaklu zagrali: Beata Pszeniczna, Zuzanna Wierzbińska, Teresa Bielińska, Paweł Sanakiewicz, Andrzej Plata, Janusz Głogowski, Łukasz Rruchniewicz, Michał Węgrzyński. Muzyczną oprawą spektaklu zajął się Krzysztof Suchodolski.

Kotka na gorącym blaszanym dachu, reż. Katarzyna Deszcz
Premiera: 26 stycznia 2013 roku
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Dodaj komentarz