• 2013-01-30

Inez Baturo – Fotografia pejzażowa

1 lutego w Galerii Fotografii B&B w Bielsko-Białej odbędzie się spotkanie z Inez Baturo, autorką nowego albumu Inez Baturo – Fotografia pejzażowa.

Fot. Inez Baturo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Inez Baturo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka (edycja limitowana) prezentuje prace artystki, wykonane w ciągu 20 lat pracy twórczej. Na kartach albumu można podziwiać znakomite fotografie pejzażowe, przedstawiające polskie góry i morze.

Fotografie: Inez Baturo (Polska)
Tekst: Naomi Rosenblum (USA)

Inez Baturo fotografuje, żeby dać świadectwo i pozwolić innym poznać świat poprzez jej pejzaż, mniej lub bardziej rozpływający się, cieniowany, delikatny, zacierający się i wyłaniający się w czarodziejskiej atmosferze, magicznie odzwierciedlając jej stan ducha.

Franco Fontana, fotografik (Włochy)

Stefan Bremer, fotografik (Finlandia):

Fotografia pejzażowa Inez Baturo jest niezwykle czysta i klarowna. Obrazy opowiadają nie tyle o świecie w jakim żyjemy, ale o świecie, w jakim chcielibyśmy być.

Jej zdjęcia są pełne emocji, a równocześnie są ponadczasowe. Wiele z nich jest tak prostych, czystych i klarownych jak japońska poezja haiku.  Inez Baturo jest wierna tradycyjnej fotografii i pozwala oczarować się pięknem polskich gór.  Kolory jej zdjęć są stonowane, a głębię tworzą góry, drzewa, słupy światła, które z reguły są monochromatyczne.  Poczucie piękna jest u artystki tak silne, że odbiorca, patrzący na jej zdjęcia, czuje to uniesienie, które towarzyszy jej, kiedy naciska spust migawki.

Inez Baturo to artystka fotografik, wydawca, tłumaczka, redaktor. Jest fundatorką i wiceprezesem Fundacji Centrum Fotografii. Jeden z organizatorów FotoArtFestivalu oraz jego dyrektor programowy. Jest współwłaścicielką Wydawnictwa Baturo oraz współzałożycielką i kuratorką Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wiceprezes Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (2004-2008). Członek National Geographic Society (USA). Członek Agencji Forum (Polska). Członek IRIS (Wielka Brytania), organizacji promującej światową fotografię kobiet.

Jej prace znajdują się w zbiorach: British Library (Women`s Issues) w Londynie, Muzeum Zamek w Bielsku-Białej, Zbiorach Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, w zbiorach prywatnych. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych i grupowych organizowanych w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Holandii, we Włoszech, w Czechach, we Francji, USA.

Organizator: Fundacja Centrum Fotografii

Inez Baturo – Fotografia pejzażowa
Spotkanie odbędzie się 1 lutego 2013 roku o godzinie 19.00
Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz