• 2013-01-30

20. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia – laureaci

W nocy z 26 na 27 stycznia we Wrześni zakończył się jubileuszowy 20. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia. Zwycięzcą imprezy został obraz Dziewczyna z szafy w reżyserii Bodo Koxa, uhonorowany statuetką Jańcia Wodnika dla najlepszego filmu fabularnego.

„Dziewczyna z szafy”, reż. Bodo Kox - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Dziewczyna z szafy”, reż. Bodo Kox - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą przyznano Katarzynie Kwiatkowskiej za występ w Dniu kobiet Marii Sadowskiej. Nagrodę Publiczności za najlepszą rolę męską otrzymał Ireneusz Czopa za rolę w filmie Pokłosie, którego reżyserem jest Władysław Pasikowski. 

Nagroda Publiczności za najlepsze zdjęcia wręczona została Arkadiuszowi Tomiakowi za zdjęcia do filmu Dziewczyna z szafy. Nagrodę za muzykę filmową otrzymał natomiast kompozytor Leszka Możdżera za muzykę do filmu Wszystkie kobiety Mateusza.

W kategorii filmu dokumentalnego, Nagroda Publiczności powędrowała do Mirosława Dembińskiego za film Dzieci Kotana. Za najlepszy krótkometrażowy film fabularny Nagrodę Publiczności wręczono  Mateusza Głowackiego za film Kiedy ranne wstają zorze. A w kategorii Największe Odkrycie Festiwalu Nagroda Publiczności przyznana została Magdalenie Różańskiej za rolę w filmie Dziewczyna z szafy.

Nagrodę Dziennikarzy otrzymał Bodo Kox za film Dziewczyna z szafy, a Nagrodę Specjalną Organizatorów Katarzyna Herman za rolę w filmie W sypialni.

Laureatem Nagrody Honorowej został Tadeusz Chmielewski za: oswajanie rzeczywistości, która czasami bywa groteskowa; łagodzenie uśmiechem wielu obszarów naszego życia; wyjątkowy profesjonalizm w uprawianiu kina gatunków; pozbawienie nas lęku przed kolejnym, nieuniknionym poniedziałkiem.

20. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia
Od 23 do 27 stycznia 2013 roku
Września

 

Dodaj komentarz