• 2013-01-29

Noworoczne postanowienia Galerii Dizajn

Od 1 do 28 lutego we wrocławskiej Galerii Dizajn potrwa pierwsza odsłona Noworocznych postanowień – cyklicznego programu realizowanego na początku każdego roku kalendarzowego.

Noworoczne postanowienia – logo, proj. Jakub Stępień, Hakobo (źródło: materiały prasowe)

Noworoczne postanowienia – logo, proj. Jakub Stępień, Hakobo (źródło: materiały prasowe)

W otwartej pracowni zaaranżowanej w przestrzeni galerii realizowane są warsztaty, wykłady, spotkania i działania twórcze, eksplorujące nowe kierunki i perspektywy dla wybranej dyscypliny dizajnu. W 2013 roku tematem działań będzie projektowanie graficzne. Partnerem merytorycznym w realizacji programu wydarzeń jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. W ramach Noworocznych postanowień 2013 organizatorzy będą m.in. prezentować wyniki konkursu Projekt roku, realizować warsztaty z poszukiwania wiedzy i przetwarzania informacji o elementach krajobrazu miejskiego oraz pisania o dizajnie, rozmawiać o etyce zawodowej i identyfikacji wizualnej instytucji kultury. Istotnym punktem otwartej pracowni będzie program działań z udziałem dzieci i ich opiekunów, realizowany przez zespół 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, stale współpracujący z galerią Dizajn.

Identyfikację wizualną Noworocznych postanowień zaprojektował Jakub Stępień (Hakobo). Skrzydło w literze N odwołuje się do teorii czarnego łabędzia opisującej zaskakujące wydarzenia, których moc oddziaływania zmienia dotychczasową percepcję, czy też sposób organizacji otaczającej rzeczywistości. Choć czarne łabędzie są nie do przewidzenia, ich objawienie zdaje się być logiczną i rzeczywistą konsekwencją wcześniejszych przedsięwzięć. Wśród wydarzeń tego typu, autor koncepcji, libańsko-amerykański eseista Nassism Nicholas Taleb wymienił min. atak terrorystyczny na World Trade Center oraz kryzys ekonomiczny z 2008 roku.

Program:

  • 1-28 lutego – Projekt Roku 2012 – wystawa prac nominowanych i nagrodzonych w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

Kuratorzy wystawy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Koordynatorka: Anna Banaś

Konkurs Projekt Roku to inicjatywa, która pokazuje jak ważne jest projektowanie graficzne i jaką rolę pełni ono dzisiaj w kształtowaniu otoczenia. To pierwszy w Polsce konkurs dizajnu graficznego, który pokazuje najciekawsze realizacje polskich autorów, a zarazem poddaje refleksji funkcje dizajnu oraz odpowiedzialność społeczną twórców. Koncepcja Konkursu zakłada coroczne nominacje w sześciu kategoriach: Forma, Funkcja, Etyka, Debiut, Autorytet oraz Wydarzenie. Specjalnie powołane co roku Jury wyłania najlepsze, najciekawsze i najbardziej przełomowe realizacje. Współpracuje z nimi rozbudowana, ogólnopolska grupa researcherów, którzy przez cały rok zbierają informacje o najciekawszych realizacjach ze wszystkich dziedzin projektowania graficznego z całego kraju.

Warsztaty:

  • 4-6 lutego – warsztaty z pisania o dizajnie: Po co nam krytyka dizajnu? Prowadzenie: Agata Szydłowska

Osoby pragnące podszkolić swój warsztat pisarski będą miały okazję nauczyć się podstawowych zasad określania tematu, planowania konstrukcji tekstu oraz formułowania myśli i wniosków. Maksymalna ilość uczestników to 15 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

  • 14-16 lutego – warsztaty poszukiwania wiedzy i przetwarzania informacji o elementach krajobrazu miejskiego: Praktyki detektywistyczne w badaniach kultury wizualnej. Prowadzenie: Marian Misiak

Warsztat przygotowywany jest dla osób zainteresowanych historią dizajnu, zagadnieniami teoretycznymi związanymi z projektowaniem. Maksymalna ilość uczestników to 15 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkania:

  • 2 lutego – dyskusja wokół konkursu na logo Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury. Moderator: Rene Wawrzkiewicz

Podczas dyskusji uczestnicy zastanowią się, czy pojedynczy znak może zastąpić rozwiązania systemowe, dlaczego każde miasto chce mieć swoje logo i dlaczego Europejska Stolica Kultury potrzebuje brandingu, marketingu i reklamy. Organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy język wizualny związany z działaniami kulturalnymi czymś się różni od języka promocji i reklamy.

  • 16 lutego – dyskusja na temat etyki w dizajnie: Estetyka i etyka mylą mi się. Moderatorka: Bogna Świątkowska. Uczestnicy: Jacek Utko, Grzegorz Laszuk, Katarzyna Roj

Już od pierwszej edycji konkursu Projekt Roku, kategoria Etyka wywołuje dyskusje i kontrowersje. Część projektantów uważa, że praca dizajnera regulowana jest przez wolny rynek, zatem nie podlega ocenie moralnej, a jedynie funkcjonalnej, opartej na wymogu efektywności marketingowej przy zachowaniu odpowiedniego poziomu estetycznego. Inni dizajnerzy postrzegają swoją pracę jako rzemiosło i usługi na rzecz klientów, dlatego odżegnują się od brania odpowiedzialności za ostateczny cel pracy, w której biorą udział.

3d czyli Dizajn Dla Dzieci:

  • 9 lutego, godz. 11.00-13.00 – Gazeciarze – rodzinne warsztaty  tworzenia niepowtarzalnych gazet poświęconych noworocznym postanowieniom
  • 23 lutego, godz. 11.00-13.00 – Szyldowcy – warsztaty tworzenia szyldów dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Prowadzenie: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan

Noworoczne postanowienia 2013
1-28 lutego 2013 r.
Galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz