• 2013-01-29

Jeżyce story. Posłuchaj miasta!

8 lutego w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego w Poznaniu odbędzie się premiera pierwszego dokumentalnego serialu teatralnego Jeżyce story. W lutym widzowie będą mogli zobaczyć pierwsze dwa odcinki cyklu zatytułowane Lokatorzy i Buntownicy.

„Jeżyce story. Posłuchaj miasta!", „Lokatorzy", reż. Marcin Wierzchowski, fot. B. Sowa (źródło: materiał prasowy)

„Jeżyce story. Posłuchaj miasta!", „Lokatorzy", reż. Marcin Wierzchowski, fot. B. Sowa (źródło: materiał prasowy)

Tematem i zbiorowym bohaterem spektaklu są Jeżyce, jedna z najpiękniejszych, chociaż zaniedbanych dzielnic Poznania, w której mieści się siedziba Teatru Nowego. Aktorzy przeniosą na scenę zebrane przez siebie autentyczne opowieści byłych i obecnych mieszkańców Jeżyc: marzenia i codzienne życie, dzisiejsze prognozy demograficzne i miejskie legendy, problemy starych lokatorów i nowe inwestycje, ulicę Staszica, Rynek i ZOO.

Reżyser, Marcin Wierzchowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Realizował spektakle w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza w Warszawie oraz Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Za koncepcję i realizację pierwszej części przedstawienia – Muzeum Supernowej – otrzymał nagrodę na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Wierzchowski lubi podejmować ryzykowne gry z widzami, często występując nie tylko w roli reżysera, ale też autora adaptacji reżyserowanych przez siebie tekstów.

Roman Pawłowski jest krytykiem kultury, publicystą, kuratorem teatralnym. Publikuje w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Opinii i Notatniku Teatralnym. Z wykształcenia teatrolog (dyplom na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w roku 1990), w latach 1994-2007 był recenzentem teatralnym wydania krajowego Gazety Wyborczej. Zajmuje się problemami nowej dramaturgii i polityki kulturalnej. Zredagował i wydał dwie antologie nowych sztuk polskich‚ Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne (Zielona Sowa, Kraków 2003) i Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski (Ha!art, Kraków 2006), które dały impuls do rozwoju nowej dramaturgii w Polsce. W latach 2008-2010 był współtwórcą i wykładowcą Szkoły Laboratorium Dramatu, pierwszej szkoły dramaturgicznej w Polsce. Jest laureatem Nagrody im. Z. Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego. Mieszka w Tykocinie nad Narwią.

W kwietniu odbędzie się premiera trzeciego i czwartego odcinka spektaklu Jeżyce story – Miasto mężczyzn i Miasto kobiet.

Jeżyce story. Posłuchaj miasta!

  • reż. Marcin Wierzchowski
  • dramaturgia: Roman Pawłowski

Lokatorzy i Buntownicy
Premiera: 8 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 9 i 10 lutego 2013 roku, godz. 20.00
Teatr Nowy im. T. Łomnickiego
Poznań

Dodaj komentarz