• 2013-01-28

Wieland Zeitler Idem e(s)t diversum

Od 2 lutego w Galerii BWA w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę pt. Artystyczny trójkąt weimarski Wielanda Zeitlera. Idem e(s)t diversum. To samo, ale nie to samo. Autorem prac jest Wieland Zeitler.

Autor: Wieland Zeitler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Wieland Zeitler (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieland Zeitler urodzony w niemieckiej Frankonii (Bayreuth), zadomowiony we Francji (Gard), berlińczykiem został z wyboru. Zachwycony bliskim sąsiedztwem Berlina z Polską, z dużym powodzeniem wystawiał swoje prace we Wrocławiu, Brzegu, Warszawie oraz Olsztynie.  Zeitler, narrator i malarz wędrujący po Europie, wciąga nas w dialog odkryć nowych, estetycznych punktów widzenia i jego własnych decyzji, co z przeszłości należy zachować dla przyszłości.

W pierwszym momencie na wielkoformatowych płótnach widzimy barwny, górzysty krajobraz, mniej lub bardziej realistyczny, często zmieniony przez artystę niemal na granicy abstrakcji. Dopiero później uważny widz odkrywa coraz dalej idący namysł artysty nad sposobem widzenia rzeczywistości.

Wieland Zeitler w latach sześćdziesiątych studiował w berlińskiej HdK malarstwo, historię sztuki i filozofię.  Jako wybitnie utalentowany, był dyplomantem (masterclass) słynnego informelisty, profesora Freda Thielera i stypendystą FACIT-Stiftung. Jego prace zostały zakupione przez galerie państwowe i prywatnych kolekcjonerów.

Organizatorzy: Galeria BWA Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. oraz kuratorka berlińskiej galerii miejsce/derORT Magda Potorska

Wieland Zeitler, Artystyczny trójkąt weimarski Wielanda Zeitlera. Idem e(s)t diversum. To samo, ale nie to samo.
Wernisaż: 2 lutego 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 3 marca 2013 roku
Galeria BWA Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz