• 2013-01-28

Kolory światła Joanny Sendłak

Od 28 stycznia w Galerii Schody w Warszawie można oglądać wystawę malarstwa Joanny Sendłak pt. Kolory światła.

Joanna Sendłak, „Lilija” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Sendłak, „Lilija” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Sendłak o swoich pracach:

W moim malarstwie najważniejszą rolę odgrywa kolor. Tworzenie to walka z materią. Dobieranie odpowiednio brzmiących kolorów, wielokrotne przetwarzanie, kreowanie i niszczenie. Obchodzenie treści górską ścieżką wiodąca dookoła zbocza. Wąską, dostępną dla kozic, zwinnych płochliwych pół – ptaków. To obserwowanie i uwaga napięta do granic możliwości. Zwątpienie i wszechogarniająca radość. Opętanie treścią i wydobywanie się na powierzchnię rzeczywistości.

Stąd widać odległość dzielącą od końca podróży. Wątpienie, czy uchwycimy prawdę i pewność trzymania jej w zaciśniętej pięści. Płynięcie zgodne z nurtem czasu, ściąganie cugli niecierpliwości i pokora. Bo tak naprawdę, to czy się uda uchwycić brzmienie koloru, nie zależy od nas, efekt ostateczny ożyje w umyśle drugiej istoty, przekazany obrazem wydobytym z dna duszy, która rozpaczliwie stara się wydostać z samotności, ale być może na zawsze pozostanie w niej zamknięta, oddzielona od odbiorcy miedzą czasu.

Joanna Sendłak studiowała na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, w pracowni prof. Tadeusza Dominika i Zbigniewa Gostomskiego. Dyplom otrzymała w 1991 roku. Dyplom na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego uzyskała w 2012 roku. Brała udział w wystawach, ostatnia wystawa indywidualna odbyła się w lipcu 2012 roku w warszawskiej Galerii Korekta. Zajmuje się także twórczością prozatorską, publikowała w pismach literackich takich jak Twórczość, Migotania, Wyspa.

Joanna Sendłak, Kolory światła
Wernisaż: 28 stycznia 2013 roku
Wystawa potrwa do 8 lutego 2013 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz