• 2013-01-26

Lutowe Miasto Movie w Lublinie

W każdą środę lutego w Warsztatach Kultury w Lublinie potrwa cykl pokazów filmowych Miasto Movie. Drugiej odsłonie cyklu przyświecać będzie hasło Wielkomiejska baśń.

„Hugo i jego wynalazek”, reż. Martin Scorsese - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Hugo i jego wynalazek”, reż. Martin Scorsese - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Kino od dnia swoich narodzin było specyficzną sztuką opowiadania historii. Przyciągało i fascynowało ludzi ruchomymi obrazami. Legendarny Wjazd pociągu na stację w Ciotat autorstwa braci Lumière wywołał szok ale i ogromne zaciekawienie widowni. Był to schyłek XIX wieku a zarazem początek pięknej historii filmu. Chwilę później świat poznał wielkiego maga i wizjonera kina – Georges Mélièsa. Jego fantastyczne opowieści, odrealnione i niesamowite historie można śmiało uznać za przykład pierwszych filmowych baśni. Do kanonu weszły takie dzieła jak: Podróż na księżyc, 400 diabelskich żartów, Zdobycie bieguna czy Podróż do krainy niemożliwości, a z licznych pomysłów artysty do dziś czerpią twórcy nam współcześni. Filmowa baśń natomiast znalazła swoje stałe miejsce pośród innych gatunków. Można powiedzieć, że w dzisiejszym popkulturowym kinie przeżywa wręcz prawdziwy renesans. Każdego roku na ekrany wchodzą produkcje oparte na baśniowych motywach, czasem w ujęciu klasycznym, czasem przemieszane z ikonografią komiksową lub zapożyczoną z gier komputerowych.

W tym nurcie funkcjonuje również tzw. baśń wielkomiejska czyli opowieść osnuta na miejskiej legendzie lub posiadająca rozpoznawalne elementy magiczne bądź fantastyczne. Akcja wybranych przez nas filmów osadzona jest w przestrzeni miejskiej (czasem miasta realnego jak np. Nowy York w filmie Fisher King, czasem fikcyjnego jak choćby w Mieście zaginionych dzieci), przesłanie natomiast, jak to zwykle w baśniach, pozostaje uniwersalne i czytelne. Ciekawą kategorią w tym przypadku są tzw. Urban Legends – czyli legendy miejskie, bardzo chętnie wykorzystywane przez scenarzystów filmowych. Do kultowych można zaliczyć już mity o aligatorach grasujących w kanałach Nowego Yorku czy nasze czarne wołgi porywające małe dzieci z ulic miast. Każde miasto ma swoją własną opowieść i wiele z nich znalazło już drogę na duży ekran. W nadchodzącej odsłonie Miasto Movie postaramy się zaprezentować Państwu kilka ciekawych przykładów takich właśnie obrazów. Miasto będzie zatem scenerią niezwykłych wydarzeń, niesamowitych historii, wielkich wzruszeń i miejmy nadzieję, triumfu dobra nad złem.

Program na luty:

  • 6 lutego, godz. 19.00 – Oliver Twist – reż. Roman Polański, czas 130′, 2005 r.
  • 13 lutego, godz. 19.00 – Slumdog. Milioner z ulicy – reż. Danny Boyle, czas 120’, 2008 r.
  • 20 lutego, godz. 19.00 – Opowieści z metra” – reż. Ewan McGregor, Bob Hoskins, Jude Law, Stephan Hopkins, Amy Jenkins, Armando Iannucci, Gaby Dellal, Charles McDougall, Menhaj Huda, czas 89’, 1999 r.
  • 27 lutego, godz. 19.00 – Hugo i jego wynalazek – reż. Martin Scorsese, czas 127’, 2011 r.

W cyklu grudniowych pokazów filmowych miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Miasto ma wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszyć będą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Miasto Movie
6,13, 20, 27 lutego 2013 roku, godz. 19.00
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz