• 2013-01-26

Katarzyna Bąkowska-Roszkowska i jej Niewygodna obecność

Od 25 stycznia w Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę prac Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej pt. Niewygodna obecność.

Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, „Pudło” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, „Pudło” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Niewygodna obecność zobaczyć będzie najnowsze prace artystki, których motywem przewodnim jest natura, dzika, nieudomowiona, zawłaszczająca stworzoną przez człowieka kulturową, materialną przestrzeń. Natura ta, tworzy niezwykły, surrealistyczny klimat obrazów. Puste korytarze, ciemne zaułki, niezamieszkane wnętrza – przez nie prowadzi nas artystka, by pokazać nam, że ogłoszone na pocz. lat 60. XX w. ostateczne i definitywne zwycięstwo człowieka nad naturą było przedwczesne. Proces zmagania się natury i człowieka wciąż trwa i to nie natura, a człowiek jest zagrożony.

Patrząc na te prace nie sposób nie zwrócić uwagi na dużą kulturę malarską, pewność i swobodę w malowaniu nie łatwych przecież motywów. Obrazy utrzymane są w ciemnej tonacji, czasem tylko bardziej doświetlone zostają przedstawienia roślin na pierwszym planie, zadziwia precyzja ale i ogromna dynamika ich malowania. (…)

Moim zdaniem wartość obrazów Kasi polega jednak na uniknięciu dosłowności, tego iż nie stara się na siłę snuć katastrofalnych czy apokaliptycznych wizji. Interwencje przyrody które pokazuje zachodzą powoli i w ciszy, bez spektakularnych efektów specjalnych. Są jednocześnie groźne ale i niosą jakąś witalną siłę. Ta niejednoznaczność, również dotyczące samego stylu i sposobu malowania jest jedną z największych zalet sztuki którą uprawia Kasia, a pytania o relacje natury i kultury pozostają nadal aktualne i budzą nie mniejszy niepokój niż dawniej.

Tak o pracach artystki mówi Maciej Duchowski

Katarzyna Bąkowska-Roszkowska urodziła się 28 lipca 1985 r. w Płocku, tam mieszka i pracuje. Absolwentka Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2005-2010). Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego; aneks w pracowni wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych pod kierunkiem prof. Jacka Dyrzyńskiego. Od maja 2012 r. wraz z mężem prowadzi autorską galerię sztuki Oficyna w Płocku. Finalistka konkursu o Artystyczną nagrodę Siemensa 2010, laureatka nagrody europosłanki Ewy Tomaszewskiej za najlepszą pracę dyplomową w 2010 r. Laureatka Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2011 w Legnicy.

Katarzyna Bąkowska-Roszkowska Niewygodna obecność
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 lutego 2013 roku
Galeria Sztuki
Pl. Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz