• 2013-01-26

Ewa Juszkiewicz, czyli O czym się nie mówi

Od 18 stycznia w Galerii Kameralnej w Słupsku można oglądać wystawę prac Ewy Juszkiewicz pt. O czym się nie mówi. Organizatorem ekspozycji jest Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej.

Wernisaż wystawy Ewy Juszkiewicz w Galerii Kameralnej w Słupsku, 18 stycznia 2013 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy Ewy Juszkiewicz w Galerii Kameralnej w Słupsku, 18 stycznia 2013 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej najnowsza ekspozycja pt. O czym się nie mówi jest estetyczną i antropologiczną refleksją nad obrazem i ideą persony. Ewa Juszkiewicz w swoich pracach malarskich zajęła się analizą portretu jako idealistycznego wizerunku człowieka Zachodu, który – począwszy od czasów Renesansu – ma reprezentować z jednej strony wszystkie kulturowe motywy oraz standardy, z drugiej zaś – stanowić odbicie wszystkich egzystencjalnych pęknięć i ran, których doświadcza podmiot.

Niezależnie od prowadzonej przez artystkę psychoanalizy portretu oraz osoby Autora nie mniej istotnym wymiarem jej prac jest namysł nad niejednoznacznością przypisanych każdemu wizerunkowi pojęć piękna oraz brzydoty. Ewa Juszkiewicz pokazuje ich płynność oraz przemienność. Artystka żongluje motywami oraz maskami, artykułując arbitralność normy i prezentując stany graniczne. Jej twórczość jest próbą przekroczenia w tej samej mierze niewinności, co erotyki oraz piękna i brzydoty. Jest to rodzaj groteski, z której rodzi się nowe, ponowoczesne piękno.

Ewa Juszkiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie studiowała w latach 2004-2009. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, animacją oraz sztuką obiektu. Na przestrzeni minionych paru lat była autorką kilku indywidualnych wystaw, a także wzięła udział w ponad dwudziestu projektach zbiorowych, wystawiając m.in. w tak ośrodkach jak warszawska Fundacja Galerii Foksal, Bielska Galeria BWA czy Galeria Kordegarda w Warszawie.

Grażyna Tereszkiewicz

Ewa Juszkiewicz, O czym się nie mówi
Wernisaż: 18 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 16 lutego 2013 roku
Galeria Kameralna
ul. Partyzantów 31a
Słupsk

Dodaj komentarz