• 2013-01-25

Venus in Fur – najnowszy film Polańskiego

27 grudnia ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Romana Polańskiego Venus in Fur. Film jest erotyczną komedią o reżyserze, zniewolonym przez pożądanie podczas przesłuchania aktorki. Film jest adaptacją nominowanej do nagrody Tony®, broadwayowskiej sztuki Davida Ivesa.

Roman Polański z żoną Emmanuelle Seigner podczas ceremonii rozdania Cezarów 2011 (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Roman Polański z żoną Emmanuelle Seigner podczas ceremonii rozdania Cezarów 2011 (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Po wyczerpujących przesłuchaniach aktorek do głównej roli w swojej nowej sztuce, reżyser Thomas narzeka na znikomy talent kandydatek. Żadna nie nadaje się do głównej roli żeńskiej – kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Thomas już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i, jak się okazuje, erotycznej energii.

Początkowo Vanda wydaje się być ucieleśnieniem wszystkich bolączek Thomasa. Jest bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana – to jednak tylko pozory. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą i hipnotyzującą transformację. Nie tylko idealnie pasuje do roli, ale jest też do niej perfekcyjnie przygotowana – kupiła potrzebne rekwizyty, przeczytała materiał źródłowy, a każdy fragment dialogu zna na pamięć. Podobieństwo do granej przez nią bohaterki okazuje się wręcz zastanawiające. Przesłuchanie nabiera zaskakującego tempa, a zauroczenie Thomasa stopniowo przeradza się w obsesję. Vanda z upływem czasu przyjmuje coraz bardziej dominującą rolę, aby w końcu kompletnie odwrócić bilans sił – dokładnie tak, jak w sztuce.

Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. W filmie zagrają: Emmanuelle Seigner (Essential Killing, Motyl i Skafander, Niczego nieżałuję – Edith Piaf, Frantic, Gorzkie gody, Dziewiąte wrota), oraz zdobywca trzech Cezarów v Mathieu Amalric (Quantum of Solace, Motyl i skafander, Monachium).

Venus in Fur, reż. Roman Polański
Rozpoczęcie zdjęć: 27 grudnia 2012 roku
Dystrybucja: Monolith Films

Dodaj komentarz