• 2013-01-25

Gwizdek wygrywa w Sundance

Wyprodukowany przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich film Gwizdek wygrał konkurs filmów krótkometrażowych na Sundance Film Festival. Film Grzegorza Zaricznego zaskoczył i ujął amerykańskich jurorów.

Marcin Batko w filmie „Gwizdek”, fot. Studio Munka-SFP (źródło: materiały prasowe)

Marcin Batko w filmie „Gwizdek”, fot. Studio Munka-SFP (źródło: materiały prasowe)

Jestem bardzo szczęśliwy, że ciężka praca, jaką włożyłem w ten film razem z przyjaciółmi została zauważona! Liczę, że ta nagroda pomoże nie tylko mnie, ale sprawi, że w Polsce zwróci się większą uwagę na film dokumentalny, że będzie tych filmów powstawało więcej i że będzie łatwiej pozyskać na nie pieniądze.

Grzegorz Zariczny, reżyser

Grzesiek sam był kiedyś sędzią piłkarskim, więc ten temat był mu bliski. Znaliśmy się wcześniej i to na pewno pozwoliło mi przełamać tremę przed kamerą, którą miałem na początku zdjęć. Potem już się oswoiłem z ekipą, z którą naprawdę dobrze się współpracowało. W filmie Gwizdek pokazana jest normalność, fragment życia trzydziestolatka mieszkającego w Polsce, wkraczającego w dorosłe życie, stojącego przed różnymi wyborami. To bardzo uniwersalne problemy zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną i chyba dlatego ten film się podoba, bo widzowie mogą identyfikować się z jego bohaterem.

Marcin Batko

Grzegorz Zariczny - reżyser, fot. Studio Munka-SFP (źródło: materiały prasowe)

Grzegorz Zariczny - reżyser, fot. Studio Munka-SFP (źródło: materiały prasowe)

Gwizdek zdobył już szereg nagród w Polsce m.in. Jantar za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film i nagrodę dla najlepszego dokumentu w konkursie polskich krótkich metraży Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Sundance Film Festival organizowany przez Sundance Institute jest jednym z najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne na świecie, a także jednym z najważniejszych festiwali amerykańskich. Sekcje konkursowe Festiwalu poświęcone są zarówno produkcjom pełnometrażowym jak i filmom krótkim. Do sekcji krótkometrażowej zgłoszono w tym roku osiem tysięcy sto dwa filmy, z których akceptację zdobył tylko 1%.

Sundance Film Festival
Od 17 do 27 stycznia 2013 roku
Sundance

Dodaj komentarz