• 2013-01-25

Bartosz Sandecki z Kominem w przestrzeni miejskiej

9 lutego u zbiegu Alei Ujazdowskich i ulicy Pięknej w Warszawie Bartosz Sandecki rozpocznie instalację swojej rzeźby Komin. Działanie stanowi inaugurację projektu Fundacji Sztuki Niegłupiej pt. Inny Kształt Miasta.

Bartosz Sandecki, „Komin”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Sandecki, „Komin”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Sandecki to jeden z laureatów COMING OuT – Najlepsze Dyplomy ASP 2011. Jego rzeźba Komin, której instalację w prestiżowym odcinku Traktu Królewskiego na rogu Alei Ujazdowskich i ulicy Pięknej od 9 lutego, będą mogli śledzić turyści i mieszkańcy Warszawy, powstała pod opieką artystyczną profesora Adama Myjaka. Bardzo współczesna bryła będzie stanowić swojego rodzaju prowokację wizualną.

Bartosz Sandecki pochodzi ze Śląska, a jego Komin jest bezpośrednio związany z charakterystyczną dla tego regionu architekturą. Jednak w konstrukcji zawarty jest również kod znaczeń, ukryty w użytych przez artystę materiałach. Praca składa z wielu drobnych elementów, wykonanych z wypalonego, impregnowanego drewna, optycznie nawiązujących do węgla. Pozbawiony trwałego elementu konstrukcyjnego komin staje się przewrotnym zaprzeczeniem swojej pierwotnej funkcji.

Praca Bartosza Sandeckiego należy do najciekawszych dyplomów przygotowanych w ostatnich latach w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest swoistym rozliczeniem się z dzieciństwem i wczesną młodością spędzonymi w Dąbrowie Górniczej. Ten obiekt nie wymaga komentarza. Słowa są tu bezradne, tę rzeźbę trzeba zobaczyć. Jestem przekonany, że każdy będzie poruszony siłą wyrazu i przekazu artystycznego jaką niesie praca Bartosza Sandeckiego.

Profesor Adam Myjak

Fundacja Sztuki Niegłupiej powstała w 2007 roku. Do dziś zrealizowała szereg różnorodnych projektów kulturalnych w przestrzeni miejskiej, jak cykle koncertów: Z koksem i Entreé Piosenki Niegłupiej (podczas których w Teatrze na Wodzie w Łazienkach Królewskich zagrali m. in.: Nosowska, Jan Młynarski i Gaba Kulka z projektem Młynarski plays Młynarski, Biff, czy Motion Trio), czy Stację Nadawczą 6/10- galerię sztuki na ekranie w przestrzeni miejskiej, której pierwsza odsłona wystartowała w 2010 r. czasie Nocy Muzeów. Fundacja współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych.

Bartosz Sandecki, Komin
Instalacja rzeźby rozpocznie się 9 lutego 2013 roku
Wernisaż otwierający wydarzenie odbędzie się 15 lutego 2013 roku o godzinie 16.00
Aleje Ujazdowskie
Warszawa

Dodaj komentarz