• 2013-01-24

Tkanina strukturalna Izabeli Marcjan

Od 25 stycznia w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Izabeli Marcjan pt. Tkanina strukturalna. Wystawa retrospektywna Izabeli Marcjan obejmuje szeroki wybór prac artystki – od końca lat 60. XX w. do najnowszych, z końca lat 90.

Izabela Marcjan, „Monolog”, 1977, gobelin, 177 x 197 cm, Kolekcja Galerii Arsenał (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Marcjan, „Monolog”, 1977, gobelin, 177 x 197 cm, Kolekcja Galerii Arsenał (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykle oryginalna twórczość, niemająca analogii w sztuce polskiej i światowej, jest wynikiem eksperymentalnego podejścia do tkaniny i wynalezienia nowej techniki tkackiej, będącej rozpoznawalnym znakiem firmowym Marcjan. Autorka nowego języka tkaniny w naturalny sposób – dzięki głębokiemu zrozumieniu warsztatu oraz wypracowaniu własnej, oryginalnej koncepcji – wykorzystuje właściwości tego medium. Dwuosnowowe gobeliny Marcjan, zwane często tkaninami podwójnymi, odwołują się najczęściej do świata natury, żywiołów i emocji ludzkich, wyrażonych przez artystkę z ogromną wrażliwością i przybierających zarówno abstrakcyjne, jak i realistyczne formy. Projektowane i własnoręcznie tkane przez artystkę wielkoformatowe prace są bogate formalnie i wyrafinowane kolorystycznie, nawet wtedy, gdy ich tonacja jest zgaszona lub niemal monochromatyczna.

Prace Marcjan, przeznaczone do prezentacji na ścianie jak klasyczne gobeliny, zrywają z płaskością tkanego obrazu. Dzieje się to za sprawą ich przestrzenności i podwójności – zdublowania osnowy. Owa podwójność w tkaninie, konsekwentnie stosowana przez Marcjan od początku jej kariery artystycznej, sprawia, że prace są reliefowe i mięsiste i pomimo silnego związku ze ścianą – trójwymiarowe. To całkowicie wyróżnia Marcjan na tle współczesnych jej artystów eksperymentujących z tkaniną.

Tytuł wystawy Tkanina strukturalna wskazuje na jeden z najbardziej widocznych aspektów pracy Marcjan – eksplorowanie języka tkaniny poprzez badanie jej istoty i granic. Artystka w strukturze tkaniny szuka nowych możliwości ekspresji twórczej, z całkowitym uszanowaniem warsztatowych, ideowych i materialnych właściwości tego medium. Artystka tworząca i mieszkająca w Białymstoku należy do najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu. Wystawa indywidualna w Galerii Arsenał jest najpełniejszą z dotychczasowych prezentacji artystki. Obejmuje m.in. jej najbardziej znane prace, takie jak Źródło II (1970), Wyznanie (1976) czy Dotknąć (1981).

Izabela Marcjan urodziła się w 1934 r. Studiowała na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1955–60. Dyplom uzyskała w 1961 roku w pracowni tkaniny unikatowej prof. Antoniego Starczewskiego. Jest uczestniczką licznych wystaw w kraju i za granicą oraz laureatką wielu nagród. Jej prace znajdują się w kolekcjach Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Kurator: Michał Jachuła

Izabela Marcjan, Tkanina strukturalna
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 lutego 2013 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz