• 2013-01-24

Ikony Śląskiego Dizajnu w Cieszynie

2 i 3 lutego w Budynku PKO BP w Cieszynie będzie można obejrzeć wystawę pt. Ikony Śląskiego Dizajnu. 

Ikony Śląskiego Designu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikony Śląskiego Designu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakie przedmioty można uznać za ikony śląskiego designu? W jaki sposób można odkryć produkty, które stanowią o tożsamości wzornictwa w tym regionie? Co szczególnego jest w projekcie motoru sprzed 50 lat, że uważany jest nadal za cud motoryzacji? Z jakiego materiału robione były śląskie igielnice? Jak region wpływał na formę produktów, które przetrwały chwilowe mody i trendy? Tak o projekcie pisze Irma Kozina:

Nawet w ciągu pierwszych pięciu minut po wstaniu z łóżka człowiek dotyka co najmniej kilkunastu przedmiotów, które zostały zaprojektowane przez specjalistów zawodowo zajmujących się dizajnem. Ile z nich powstało w województwie śląskim? Od kiedy wytwarza się u nas produkty seryjne, promowane przy pomocy profesjonalnie zorganizowanej kampanii reklamowej? Odpowiedzi na te pytania mogą być dla nas zaskoczeniem. Okaże się bowiem, że już w pierwszej połowie XIX wieku na Górnym Śląsku produkowano wyroby codziennego użytku, których podaż rocznie przekraczała kilkanaście tysięcy sztuk, a polscy żołnierze tuż przed drugą wojną światową zamienili konie na odznaczające się wyjątkową elegancją motocykle MOJ 130, wymyślone przez katowickiego inżyniera. Nieoczekiwanie Bielsko stanie się siedzibą najpotężniejszego na świecie koncernu skupiającego fabryki mebli giętych, a Częstochowa skojarzona zostanie z długopisami, którymi przez kilka dziesiątków lat pisała cała Polska.

Prof. Irma Kozina podjęła się badań nad historią regionalnego dizajnu przy wsparciu Design Silesia. Powstała książka Ikony dizajnu w Województwie Śląskim, a z inspiracji tą publikacją zrodził się pomysł wystawy.

Ikony Śląskiego Dizajnu
2-3 lutego 2013 r.
Budynek PKO BP
Cieszyn

Dodaj komentarz