• 2013-01-24

Darek Foks, Kebab Meister

W styczniu, nakładem Wydawnictwa Korporacji Ha!art ukazała się książka Darka Foksa zatytułowana Kebab Meister.

Darek Foks, „Kebab Meister", okładka (źródło: materiał prasowy)

Darek Foks, „Kebab Meister", okładka (źródło: materiał prasowy)

Najnowsza powieść Darka Foksa Kebab Meister wyróżnia się wyjątkowym ascetyzmem i minimalizmem, jednocześnie niezwykłą siłą obrazowania, jaką czasem posiada najwyższej klasy kino. Para głównych bohaterów to postacie inspirowane w dużym stopniu prawdziwymi losami Pawło Szandruka i jego żony, którzy przez wiele lat mieszkali w Skierniewicach, małym mieście niedaleko Warszawy (rodzinne miasto autora), aż do chwili, kiedy wojna ich rozdzieliła.

Szandruk (Ukrainiec) był oficerem czterech armii: carskiej, ukraińskiej (Petlury), polskiej (bohater kampanii wrześniowej) i niemieckiej. Zanim pod sam koniec wojny zgodził się objąć dowództwo ukraińskiej dywizji grenadierów SS Galizien, przez parę lat był kierownikiem skierniewickiego kina (funkcję tę generalnie mogli pełnić tylko Niemcy), ciesząc się jednocześnie zaufaniem polskiego podziemia. Objął dowództwo SS Galizien, żeby wyprowadzić żołnierzy na stronę aliantów i uratować ich przed Rosjanami. Żona została w Skierniewicach. To rozłączenie jest punktem wyjścia powieści, która w założeniu ma mówić o miłości, sile kina i pamięci historycznej, ale nie ma być powieścią historyczną.

Główny bohater – wzorowany na postaci autentycznej – stanowi idealny materiał do zajadłej dyskusji historyków. Na szczęście ma żonę, która poprzez swoją fascynację kinem przenosi czytelnika w inny, lepszy wymiar. Dzięki zderzeniu tych dwóch tak różnych światów otrzymujemy niezwykłą opowieść o miłości w czasach zarazy. Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę. Waga problematyki poruszonej w tej powieści i atrakcyjność sposobu jej przedstawienia utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że Kebab Meister, podobnie jak Co robi łączniczka, spotka się z żywym zainteresowaniem krytyki i czytelników.

Bohdan Zadura

Darek Foks, fot. Filip Sobański (źródło: materiał prasowy)

Darek Foks, fot. Filip Sobański (źródło: materiał prasowy)

Darek Foks urodził się w 1966 roku w Skierniewicach. Poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował m.in. na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1996–1998 był sekretarzem redakcji Literatury na Świecie. Współpracował z dodatkiem książkowym Gazety Wyborczej (1997–1998). Od 1998 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski). W latach 2002–2004 redaktor prowadzący i zastępca redaktora naczelnego magazynów Aktivist i Exklusiv. Od 2004 roku pracuje w redakcji Twórczości. Brał udział w wielu polskich i zagranicznych festiwalach literackich, m.in. Poetry International w Rotterdamie (2005) i The Maastricht International Poetry Nights (2004, 2006). Przekłady jego wierszy i opowiadań publikowano w czasopismach i antologiach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Holandii, na Węgrzech, Ukrainie i Słowacji.

Darek Foks, Kebab Meister
Premiera: styczeń 2013 roku
Wydawnictwo Korporacji Ha!art

Dodaj komentarz