• 2013-01-24

Dobry wieczór Fogg Arkadiusza Buszko

25 stycznia w Teatrze Małym w Szczecinie będzie miała miejsce premiera spektaklu muzycznego Dobry wieczór Fogg, którego reżyserem jest Arkadiusz Buszko. Wieczór z piosenkami Mieczysława Fogga, to muzyczna podróż przez życie niezwykłego artysty.

„Dobry wieczór Fogg”, reż. Arkadiusz Fogg - próba spektaklu (źródło: materiały prasowe)

„Dobry wieczór Fogg”, reż. Arkadiusz Fogg - próba spektaklu (źródło: materiały prasowe)

Mieczysław Fogg, klasyk polskiej piosenki, mistrz walca i tanga, piosenkarz stulecia. Jego utwory nuci kilka pokoleń – od tych, którzy mieli okazję oglądać jego występy, po tych, którzy pamiętają go z Koncertu życzeń. W powojennej Warszawie prowadził prywatną wytwórnię płyt, a w trakcie trwającej ponad sześćdziesięciu lat kariery wystąpił w kilkudziesięciu krajach świata.

W spektaklu Dobry wieczór Fogg usłyszeć będzie można piosenki w nowych aranżacjach i aktorskiej interpretacji pozostają bliskie oryginałom i dzięki temu zachowują urok i elegancję typową dla twórczości Fogga.

W spektaklu wykorzystano fragmenty nagrania z archiwum Polskiego Radia Szczecin – rozmowę z Mieczysławem Foggiem przeprowadzoną przez Leona Jarzębowskiego w 1970 roku.

Za aranżacje piosenek odpowiedzialny jest Krzysztof Baranowski. Kostiumy przygotowałyAgnieszka Miluniec i Olivia Zmysłowski. Scenografia: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki.

W spektaklu Dobry wieczór Fogg występują: Iwona Kowalska, Grażyna Madej, Maciej Litkowski, Wiesław Orłowski. Głos z radia: Marian Dworakowski. W nagraniach udział wzięli: Ireneusz Budny (perkusja), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Krzysztof Baranowski (akordeon, fortepian, instrumenty klawiszowe).

Mieczysław Fogg – urodzony 30 maja 1901 Mieczysław Fogiel nie od razu stał się wielkim i rozpoznawanym artystą, choć od początku było wiadomo, że jego największym atutem jest głos – zidentyfikowany później jako baryton liryczny. Mały Mieciu marzył o karierze śpiewaka operowego, choć przez całe lata (1921-1935), był kasjerem na warszawskiej stacji PKP. Wybawieniem dla młodego Fogiela stał się chór kościelny przy kościele Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu. To tam wyłowił go słynny tenor Ludwik Sempoliński i polecił mu nauki u profesjonalnych nauczycieli śpiewu.

W 1921 roku Mieciu Fogiel został Mieczysławem Foggiem występującym na ślubach i pogrzebach, a wkrótce trafił do Chóru Dana – zespołu rewelersów, czyli formacji muzycznej składającej się wyłącznie z męskich głosów, wykonujących popularny, często rewiowy repertuar. Chór przyniósł Foggowi wielką popularność i był początkiem jego wielkiej kariery. Przedwojenny wodewilowy boys band pojawiał się w programach artystycznych słynnego teatrzyku Qui Pro Quo a także Cyrulika Warszawskiego, czy Wielkiej Rewii, koncertował za granicą, nagrał ogromną ilość płyt i towarzyszył ówczesnym aktorskim gwiazdom sceny i filmu: Hance Ordonównie, Stefci Górskiej, Zuli Pogorzelskiej i Adolfowi Dymszy. Z tym ostatnim Chór Dana wystąpił w m.in. w filmie Wacuś z 1935, gdzie zaśpiewał piosenkę Niedziela. Pierwszym, który wchodzi w filmowy kadr jest właśnie Fogg.

Dobry wieczór Fogg, reż. Arkadiusz Buszko
Premiera: 25 stycznia 2013 roku
Teatr Mały w Szczecinie

Dodaj komentarz