• 2013-01-23

Wojciech Gilewicz – Visitor w Zielonej Górze

Od 25 stycznia w Galerii BWA w Zielonej Górze będzie można oglądać wystawę prac Wojciecha Gilewicza pt. Visitor.

Wojciech Gilewicz, klatka z filmu „Visitor”, 2010. Dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Gilewicz, klatka z filmu „Visitor”, 2010. Dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bardzo interesuje mnie koncepcja globalnej turystyki wraz ze wszystkimi jej ograniczeniami i sposobem uprawiania. Dość łatwo sobie wyobrazić agencję turystyczną, oferującą oprócz regularnego zwiedzania, jednodniowe doświadczenie bezdomności na ulicach takich miast, jak Warszawa, Paryż, Seul, Londyn, Tokio czy Nowy Jork. Turyści są coraz częściej zainteresowani niekonwencjonalnymi doświadczeniami, umożliwiającymi im odgrywanie różnych ról.

Interesujące może być także odegranie roli Innego przez ograniczony okres, w zabezpieczonym środowisku. Tylko po to, żeby sprawdzić, jak to jest. Tutaj przenoszę moją uwagę na kwestie społeczne i eksperymentuję z działaniami performatywnymi, jako że właściwie nigdy malarstwo i wideo nie mogą w pełni oddać rzeczywistości. Podejście to w żaden sposób nie służy ośmieszeniu osób bezdomnych, ani krytyki relacji społecznych w danym kraju. Moją intencją jest raczej pokazanie niezmienności ludzkiej kondycji, bez względu na to gdzie się mieszka i jakie relacje funkcjonują w danym miejscu.

Wojciech Gilewicz

Wojciech Gilewicz studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza, gdzie w 1999 uzyskał dyplom z malarstwa (aneks z fotografii). Artysta mieszka i pracuje w Warszawie i Nowym Jorku. Gilewicz jest malarzem, fotografem, autorem instalacji i filmów wideo. W swoich pracach, które sytuują się zazwyczaj na styku wszystkich tych dyscyplin, artysta podejmuje problem zacierania się granic między rzeczywistością a jej przedstawieniem w sztuce. Za motyw przewodni całej twórczości Wojciecha Gilewicza uznać można chęć pokazania, jak względny i zmienny jest nasz odbiór otaczającego świata oraz jak płynne mogą być granice między rzeczywistością a jej odbiciem w sztuce. Gilewicz prowokuje do refleksji nad mechanizmami rządzącymi naszą percepcją i nad kulturowymi uwarunkowaniami naszego widzenia.

Wojciech Gilewicz jest także autorem fotograficznego cyklu autobiograficznego Oni / Them powstającego od 2002 roku. Gilewicz wystawiał w kraju i za granicą m. in. w instytucjach takich jak: SculptureCenter, Nowy Jork; Galeria Foksal, Warszawa; Contemporary Art Museum St. Louis; Muzeum Sztuki w Łodzi; Museum of Contemporary Art, Belgrad; Muzeum Narodowe / Królikarnia w Warszawie; Fondation Deutsch de la Meurthe, Paryż; Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa; Pianissimo Gallery, Mediolan; Zendai Museum of Modern Art, Szanghaj; castillo/corrales, Paryż; CSW Zamek Ujazdowski / Galeria Laboratorium, Warszawa; Museums of Bat Yam; ISCP Gallery, Nowy Jork; Museum of Fine Arts, Iwano-Frankiwsk; FRAC Limousin, Limoges; Real Art Ways, Hartford; National Museum of Contemporary Art / Changdong Art Studio, Seul i Aspen Art Museum. Filmy wideo artysty można było oglądać m. in. w instytucjach takich jak: Centre Pompidou, Paryż; HKW, Berlin; Palais de Tokyo, Paryż i Reina Sophia National Museum, Madryt.

Wojciech Gilewicz, Visitor
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 17 lutego 2013 roku
Galeria BWA
Al. Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz