• 2013-01-23

Ryszard Bugajski z thrillerem w kwietniu

5 kwietnia na ekrany kin wchodzi film Układ zamknięty, którego reżyserem jest Ryszard Bugajski, autor takich obrazów jak Przesłuchanie i Generał NilUkład zamknięty nagrodzony został Wektorem Nadziei.

„Układ zamknięty”, reż. Ryszard Bugajski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Układ zamknięty”, reż. Ryszard Bugajski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Przyznawane od 2002 roku Wektory to prestiżowe wyróżnienia nie tylko dla przedstawicieli świata gospodarki, ale także polityki, kultury i mediów. Wedle zapewnień Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej – największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce, która od 1989 roku reprezentuje ponad 7500 firm – Wektory otrzymują najlepsi, którzy swoją działalnością w różnych dziedzinach gospodarki wskazują kierunki mogące być wzorem dla innych, wytyczają godne naśladowania metody postępowania i są autorami nowatorskich rozwiązań szczególnie cennych dla polskiej gospodarki i życia społecznego.

Wektor dla twórców Układu zamkniętego jest nagrodą

za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.

Inspiracją dla scenarzystów Układu zamkniętego, Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki (twórcy scenariusza filmu Antoniego Krauzego Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł) była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali po… 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Wciąż aktualny – w obliczu wielu pokazowych aresztowań, komentowanych w ostatnich latach przez media – temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, kolejny raz po pamiętnych rolach w Psach i Przesłuchaniu, udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U boku Gajosa wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor i Urszula Grabowska, wyróżniona główną aktorską nagrodą na Festiwalu w Gdyni za kreację w Joannie. Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do Róży i Drogówki Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykona zespół Kult.

Film w całości sfinansowany został ze środków prywatnych, pochodzących między innymi od polskich firm i przedsiębiorców, dla których historia opowiedziana w scenariuszu okazała się poruszająca i ważna.

Układ zamknięty, reż. Ryszard Bugajski
Premiera: 5 kwietnia 2013 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz