• 2013-01-23

Ożenek, Iwan Wyrypajew

4 lutego w Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu Ożenek. Reżyserem przedstawienia jest Iwan Wyrypajew, który po raz pierwszy zmierzy się z tekstem nieautorskim.

„Ożenek", reż. Iwan Wyrypajew, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiał prasowy)

„Ożenek", reż. Iwan Wyrypajew, fot. Marta Ankiersztejn (źródło: materiał prasowy)

Ożenek to jedna z najważniejszych komedii z kanonu literatury światowej i zarazem najbardziej znane dzieło Gogola – obok Rewizora i Martwych dusz. Satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji. Pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, w której pierwszoplanowym bohaterem jest nie arystokratyczne środowisko, lecz zwykłe kupiectwo, oddające się miłostkom i flirtom z wyrafinowaniem godnym wyższych sfer. Główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowa – pragnie wyjść za mąż. Niekoniecznie z miłości. Za to na pewno z pragnienia podniesienia statusu społecznego i majątkowego. Również potencjalni kandydaci patrzą na małżeństwo z punktu widzenia korzyści jakie przez nie odniosą…

W spektaklu występują: Karolina Gruszka, Maria Kania, Monika Pikuła, Julia Sobiesiak, Marcin Bosak, Jakub Kamieński, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Radosław Walenda, Mirosław Zbrojewicz.

Iwan Wyrypajew (ur. 3 sierpnia 1974 w Irkucku) to rosyjski aktor, reżyser i dramatopisarz. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Irkucku. Studiował także reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. W 1998 roku założył w Irkucku teatr studyjny Przestrzeń Gry, który został zlikwidowany z powodu trudności finansowych i nieprzychylności władz. Aktor przeniósł się do Moskwy i od 2001 r. współpracuje w moskiewskim Teatr.doc. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu dramat Sny.

Ożenek, reż. Iwan Wyrypajew
Premiera: 4 lutego 2013 roku
Teatr Studio im. S. I. Witkiewicza
Warszawa

Dodaj komentarz