• 2013-01-23

Obchody Roku Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej

25 stycznia w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach koncertem z okazji setnej rocznicy urodzin rozpoczną się obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Orkiestrą dyrygować będzie Jacek Rogala.

Witold Lutosławski, fot. Juliusz Multarzyński (źródło: IMIT)

Witold Lutosławski, fot. Juliusz Multarzyński (źródło: IMIT)

Raz w miesiącu zaprezentowane zostaną utwory wybitnego kompozytora pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Owa prezentacja odbywać się będzie w szerokim kontekście stylistycznym na tle innej muzyki polskiej i zagranicznej różnych epok ze szczególnym uwzględnieniem wieku XX. W trakcie tego swoistego przeglądu w programie znajdzie się aż 6 utworów Lutosławskiego, które zabrzmią w Kielcach po raz pierwszy. Na estradzie pojawiać się będą wybitni soliści i dyrygenci polscy i zagraniczni.

Z tej okazji zostało przygotowane specjalne wydawnictwo z tekstem dziennikarki i autorki monografii kompozytorów dwudziestowiecznych – Małgorzaty Gąsiorowskiej, która w przystępny sposób przedstawi zarówno postać oraz najważniejsze wątki biograficzne artysty, jak również jego twórczość ujętą w taki sposób, by stała się jednocześnie kluczem do poznawania prezentowanych utworów. Wydawnictwo nosi tytuł Witold Lutosławski. Człowiek i artysta i będzie dostępne przez cały rok dla każdego słuchacza, który odwiedzi Filharmonię podczas jednego z koncertów będących częścią projektu.

Koncertom w styczniu i lutym towarzyszyć będzie wystawa p.t. Witold Lutosławski i jego idee muzyczne poświęcona życiu i twórczości kompozytora, przygotowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w Krakowie.

25 stycznia zaprezentowane zostaną dwa dzieła Witolda Lutosławskiego:

  • Wariacje symfoniczne – pierwszy wielki przedwojenny sukces kompozytora. W Kielcach będzie można je po raz pierwszy usłyszeć na żywo.
  • Preludia taneczne na klarnet, fortepian, smyczki i perkusję – utwór niedoceniany przez swego twórcę, natomiast bardzo lubiany przez muzyków.

Preludia poznamy w interpretacji Piotra Szymyślika, artysty, który gry na klarnecie uczył się już w wieku 7 lat. Jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej oraz The Cleveland Institute of Music. Na swoim koncie ma pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego we Wloszakowicach, był także finalistą konkursu Praska Wiosna. Współpracuje jako klarnecista-solista z młodzieżową orkiestrą Andaluzji oraz z orkiestrą Real Sinfonica de Sevilla. Jest jednym ze współzałożycieli Ensemble Contemporaneo Solistas de Sevilla, zespołu specjalizującego się w interpretacji muzyki kompozytorów współczesnych.

Gość wykona również Koncert klarnetowy A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym klarnet pokazany został jako instrument o wspaniałych możliwościach solowych. Kompozytor wyeksponował jego łagodne, śpiewne brzmienie i efekty wirtuozowskie na tle współtworzącej cudowną całość koncertu orkiestry.

Na zakończenie będzie można wysłuchać 104. Symfonię D-dur Josepha Haydna.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala, który od początku swojej działalności w Filharmonii Świętokrzyskiej próbuje zaznajomić kielczan z najlepszymi dokonaniami w muzyce współczesnej.

Obchody Roku Witolda Lutosławskiego
25 stycznia 2013 roku
Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach

Dodaj komentarz