• 2013-01-23

AMC Trio – trasa koncertowa

24 stycznia rozpocznie się trasa koncertowa słowackiego jazzowego zespołu AMC Trio po Polsce. Gościnnie wystąpi szwedzki gitarzysta Ulf Wakenius. Zespół będzie można zobaczyć w Gliwicach, Kostrzynie i Poznaniu.

AMC Trio (źródło: materiały prasowe)

AMC Trio (źródło: materiały prasowe)

Współpraca trzech muzyków tworzących AMC Trio rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.

AMC Trio sięga do różnych gatunków muzyki – nie tylko jazzu. Nieustannie poszukuje nowych brzmień, łączy także wydawałoby się najodleglejsze gatunki muzyki. Utwory, które wspólnie stworzyli, przekraczają granicę jazzu i sięgają do poza jazzowych źródeł, tworząc niepowtarzalną jakość. Inspirację czerpią m.in. ze wschodniosłowackiej muzyki folkowej, ale nieobcy jest im także pop. Ten niezwykle kreatywny zespół istnieje od 16 lat, ale nie jest to typowe trio z liderem. Jak sami mówią o sobie – każdy w równej części współtworzy tę grupę. Od 2007 roku współpracują z wirtuozem gitary, członkiem kwartetu Oscar Peterson – Ulfem Wakeniusem. Nagrali z jego udziałem dwa albumy: Soul of The Mountain (2008) i Waiting For a Wolf (2011). Współpracują również z jedną największych gwiazd trąbki jazzowej Randy Breckerem.

Ulf Wakenius to szwedzki gitarzysta cieszący się ogromnym uznaniem. Wielu marzy o tym, by zagrać razem z nim. On sam również współpracował z wieloma ikonami jazzu takimi jak: Oscar Peterson, Herbie Hancock, Ray Brown, Joe Henderson i oczywiście Pat Metheny. Na swoim koncie ma 10 solowych albumów, a jako sideman wiele albumów z największymi osobowościami muzycznej sceny. Warto dodać opinie krytyków, że aby być równorzędnym partnerem muzycznym dla Petersona trzeba grać znakomicie (Ulf grał z Petersonem na największych koncertach, w tym w Sao Paulo w Brazylii dla 35 000 słuchaczy).

Koncert:

  • 24 stycznia – Śląski Jazz Klub w Gliwicach
  • 25 stycznia – ECS Kręgielnia w Kostrzyniu nad Odrą
  • 26 stycznia – Blue Note w Poznaniu

AMC Trio i Ulf Wakenius
Od 24 do 26 stycznia 2013 roku

Dodaj komentarz