• 2013-01-23

Agnieszka Holland. Film o samospaleniu

18 stycznia w Pradze miała miejsce premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland Gorejący krzew. Film opowiada historię Jana Palacha, który 16 stycznia 1969 roku w Pradze oblał się benzyną i podpalił w imię walki z reżimem komunistycznym. Po śmierci Palacha władze podjęły działania mające na celu zdyskredytowanie jego osoby. Chcąc dotrzeć do prawdy rodzina studenta zatrudniła prawniczkę, Dagmarę Burešovą, która rozpoczęła walkę z systemem. To właśnie Burešová jest główną bohaterką najnowszego filmu Holland.

Agnieszka Holland - reżyserka (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Agnieszka Holland - reżyserka (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Gorejący krzew skupia się nie tyle na postaci Palacha, co na zmaganiach jego rodziny z władzami komunistycznymi w wytoczonym jej przedstawicielom procesowi o zniesławienie. Postać Palach pojawia się jedynie na początku filmu. Natomiast później ukazane są konsekwencje czynu studenta oraz atmosfera tzw. normalizacji w Czechosłowacji po inwazji wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii.

Gorejący krzew wyznacza nowe standardy naszych produkcji. Jest to niezwykła historia o walce o wolność w Czechosłowacji, po mistrzowsku wyreżyserowana przez Agnieszkę Holland. Jednocześnie jest to zapowiedź kolejnych własnych produkcji. Niesamowite bogactwo historii w naszym regionie sprawia, że HBO ma możliwość pracować nad tego rodzaju produkcjami, dzięki którym marka jest kojarzona z wyróżniającą się, inteligentną rozrywką
– Antony Root, wicedyrektor ds. programu i produkcji HBO Europe.

Gorejący krzew złożony jest z trzech części. Scenariusz do filmu, inspirowany autentycznymi wydarzeniami, napisał Štěpán Hulík.

21 lutego na antenie HBO będzie można obejrzeć dokument opowiadający o powstawaniu filmu.

Gorejący krzew, reż. Agnieszka Holland
Premiera: 18 stycznia 2013 roku
Praga

Dodaj komentarz