• 2013-01-23

Abstrakcja stosowana w Warszawie

Od 25 stycznia w Austriackim Forum Kultury w Warszawie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Abstrakcja stosowana. Swoje prace zaprezentują Christian Hutzinger, Barbara Lorek, Piotr Lorek, Joanna Stańko.

Wystawa „Abstrakcja stosowana”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Abstrakcja stosowana”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakie znaczenie ma dziś abstrakcja? Pozbawiona niegdysiejszej rewolucyjnej siły, którą odebrała jej prowokacyjna sztuka krytyczna; niedekorująca już nowoczesnej rzeczywistości – tę funkcję odebrał jej design; abstrakcja nie jest dziś ani atrybutem awangardy, ani synonimem postępu. Dlaczego więc wtopiła się w świadomość kilku ostatnich pokoleń i weszła do potocznego języka jako pojęcie wielofunkcyjne: werbalnie – pozbawiające wszelkie zjawiska konkretu; wizualnie – negujące obrazowanie tradycyjne: figuratywne i dosłowne.

Abstrakcja uświadamia, że pewnych kontekstów kultury nie da się wymazać ani zanegować. Raz wyartykułowane – nigdy nie znikają, podlegając modyfikacjom i ciągłym przewartościowaniom. Egzystując w rytmie zmieniających się okoliczności, stają się z jednej strony kodem, a z drugiej równoprawnym elementem zwykłego życia. Abstrakcja nie wychodzi poza granice świata idei. Czasem jednak zaludnia domenę użyteczności. Abstrakcja stosowana to kolor na talerzu, pejzaż z trójkątów, świetlisty romb na ścianie…

Kurator: Jacek Malinowski

Abstrakcja stosowana
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 marca 2013 roku
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 8
Warszawa

Dodaj komentarz