• 2013-01-22

Peter Böhnisch w Arsenale

Od 25 stycznia w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę Petera Böhnischa pt. Lód w słońcu.

Peter Böhnisch, malarstwo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peter Böhnisch, Bez tytułu, 2012; akryl, pigment, wosk na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lód w słońcu (Eis in der Sonne) to tytuł pierwszej europejskiej wystawy indywidualnej prac niemieckiego artysty Petera Böhnischa. W Galerii Arsenał w Białymstoku można będzie obejrzeć zarówno jego najnowsze prace na płótnie jak i wcześniejsze rysunki. W dziełach Petera Böhnischa metaforyczność obrazowania w połączeniu z umiejętnym użyciem materiałów tworzą wizjonerską symbiozę. O ile rysunki z wcześniejszego okresu twórczości urzekają lekkością barw nanoszonych pastelami, to w nowszych pracach artysty zwracają uwagę koliste dodatki z wosku, które artysta obrabia we własnej technice rytowniczej.

Wystylizowane postaci i uproszczone formy dopełniają się z dopracowanym w szczegółach przedstawieniem oraz bogactwem kolorów i kombinacją użytych materiałów. Chociaż sceny widoczne na obrazach są wytworem fantazji, a konteksty pozostają zagadkowe, to jednak można tu rozpoznać wpływy mistycyzmu, zarówno Zachodu jak i Dalekiego Wschodu.

Punktem wyjścia dla tych obrazów jest możliwość kosmicznej harmonii – tak samo w tytule wystawy wspomina się o zmiennych stanach skupienia i elementarnym prapoczątku, jako spójnej całości. Pomiędzy sprzecznościa i równoczesnością przemiany rozciąga się napięcie, które charakteryzuje obrazy Petera Böhnischa.

Peter Böhnisch urodził się w Waiblingen, mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe pod okiem Andreasa Slonimskiego i Anselma Reyle. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w Städtische Galerie w Waldkraiburgu, Kunsthalle w Bremerhaven, Sammlung Falckenberg w Hamburgu, Musée d´Art Contemporain w Bordeaux, a także w galerii LeRoy Neiman Center for Print Studies na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku. W 2011 roku fundacja Sylvii i Helmuta Wicklederów wyróżniła Petera Böhnischa stypendium rezydencyjnym.

Kurator: Lukas Baden

Peter Böhnisch, Lód w słońcu
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 lutego 2013 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz