• 2013-01-22

Andrzej Maciejewski Garden of Eden

Od 25 stycznia w Galerii Ring w Legnicy będzie można oglądać wystawę prac Andrzeja Maciejewskiego pt. Garden of Eden; Weather Report.

Andrzej Maciejewski, „Weather Report” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Maciejewski, „Weather Report” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na projekt Garden of Eden składają się 24 kolorowe fotografie, przedstawiające martwe natury z owocami i warzywami, zainspirowane dziełami dawnych mistrzów malarstwa, jak Michelangelo Caravaggio, Henri Fantin Latour, Louis Melendez czy mistrzowie holenderscy. Jednak sfotografowane warzywa i owoce zakupione zostały w supermarketach, zawierają nalepki lub są opakowane w folię. Autor projektu zderza idealistyczną wizję z rzeczywistością stworzoną przez naszą żarłoczną i wygodnicką cywilizację.

Projekt jest rodzajem polemiki ze sterotypami, którym tak łatwo się poddajemy i które wciąż są chętnie wykorzystywane np. we współczesnych reklamach. Ma też sprowokować refleksje o tym jak patrzymy na świat, dokąd zmierza nasza cywilizacja i o naszym stosunku do natury. Fotografie zostały wykonane tradycyjnym (analogowym) aparatem Sinar na slajdach w formacie 4 na 5 cali.

Projekt Weather Report składa się z 36 kolorowych fotografii tego samego miejsca (dawnego domu i ogrodu artysty w Moscow, Ontario) o różnych porach dnia i roku i w różnych warunkach pogodowych. Fotografie zostały wykonane w okresie jednego roku (maj 2003 – maj 2004) przy użyciu dużej stacjonarnej Camery Obscury, którą artysta zbudował specjalnie dla tego projektu. Ponieważ została zaprojektowana jako mały domek, z wizjerem, lustrem i obiektywem wmontowanym w dachu, był w stanie fotografować nawet w czasie bardzo złej pogody, także w nocy, kiedy czas ekspozycji był bardzo długi. Używał wysokiej jakości obiektywu 4×5 cali i kolorowych slajdów 8×10 cali, dzięki czemu osiągnął okrągły obraz, reprezentujący pełny zakres obiektywu.

Andrzej Maciejewski ur. w 1959 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Fotografii w Ostrawie. Współpracował m.in. z ASP w Warszawie, Telewizją Polską, galerią Foto-Medium Art (Wrocław). W roku 1985 wyemigrował do Toronto (Kanada). Tam gdzie pracował dla studia Lenscape, specjalizującego się w fotografowaniu architektury, prowadził też własne Klotzek Studio. Pod koniec lat 90-ych porzucił działalność komercyjną i całkowicie poświęcił się projektom artystycznym. Przeniósł się na wieś (Eastern Ontario), gdzie mieszka do dziś.

Wykładowca na Fleming College, Haliburton School of Arts w Ontario. Spośród wielu projektów, które zrealizował, największy sukces osiągnął re-fotograficzny After Notman, który wszedł do kanonu klasyki gatunku. Opublikował trzy książki: Bread (1996), Toronto Parks (1997) i After Notman (2003). Jego prace prezentowane były w Polsce, Niemczech, Kanadzie, USA, Ugandzie i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, włączając Canadian Museum of Contemporary Photography w Ottawie i McCord Museum of Canadian History w Montrealu.

Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

Andrzej Maciejewski, Garden of Eden; Weather Report
Wernisaż: 25 stycznia 2013 roku, godz. 17.15
Wystawę można oglądać do 24 lutego 2013 roku
Galeria Ring
Rynek 12
Legnica

Dodaj komentarz