• 2013-01-21

Maria Sadowska – pełnometrażowy debiut już w marcu

Od 8 marca na ekranach polskich kin można oglądać film Dzień kobiet, którego reżyserką jest Maria Sadowska. Obraz uhonorowany został Grand Prix dla najlepszego filmu na MF w Cottbus za przedstawienie silnej kobiety w niesprawiedliwym i okrutnym świecie.

„Dzień kobiet”, reż. Maria Sadowska - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Dzień kobiet”, reż. Maria Sadowska - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Dzień kobiet, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia. Znana z błyskotliwych ról komediowych Katarzyna Kwiatkowska stworzyła jedną z najciekawszych i najbardziej wyrazistych kreacji w polskim kinie ostatnich lat, pokazując zupełnie nowe, zaskakujące oblicze w roli niezależnej kobiety, która rzuca wyzwanie korporacji.

Życie Haliny, pracownicy sieci handlowej Motylek, samotnie wychowującej córkę, zmienia się wraz z awansem na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza przywileje i większe wynagrodzenie, ale kobieta szybko przekona się, że cena, jaką przyjdzie jej zapłacić, jest bardzo wysoka. Kiedy korporacja przekroczy wszystkie granice, Halina rzuci jej wyzwanie, narażając się na brutalne konsekwencje. Właściciele sieci handlowej nie cofną się przed niczym, aby ukryć swoje brzydkie sekrety.

W obsadzie, obok Katarzyny Kwiatkowskiej, doborowa ekipa aktorska, między innymi Agata Kulesza (Sala samobójców, Polska Nagroda Filmowa – Orzeł za rolę w Róży), Eryk Lubos (Najlepszy Aktor MFF Karlovy Wary – Zabić bobra), Ireneusz Czop (Pokłosie).

Scenariusz do filmu, który dosadnie, bez taryfy ulgowej, ale też z dużą dozą humoru, portretuje dzisiejszą Polskę, napisały Maria Sadowska i Katarzyna Terechowicz. Autorem zdjęć jest jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia – Radosław Ładczuk (Sala samobójców, Jesteś Bogiem).

Nagrody:

  • 31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2012 – Jantar za scenariusz
  • Nagroda Perspektywa im. Janusza Kuby Morgensterna dla Katarzyny Kwiatkowskiej
  • 22. Film Festival Cottbus, Niemcy 2012 – The Main Prize for the Best Film
  • Toronto Polish Film Festiwal – nagroda za scenariusz

Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska
Premiera: 8 marca 2013 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz