• 2013-01-19

Jacek Sroka. Budowa Świata. Grafiki

Od 24 stycznia w Galerii Oko dla Sztuki 2 w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Jacek Sroka. Budowa Świata. Grafiki.

Jacek Sroka, „Budowa świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Sroka, „Budowa świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta bacznie obserwuje rzeczywistość i barwnie, acz przewrotnie, ją opisuje. Choć wizja świata i refleksja na temat pokrętności ludzkiej psychiki – jakie wyłaniają się z jego dzieł – są gorzkie, to osładza je pastisz i ironia, dystans i czarny humor.

Jacek Sroka urodził się w 1957 roku w Krakowie. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana; studiował również malarstwo u Jana Świderskiego. W latach 1981-89 pracował jako asystent w macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek.

Laureat nagród i wyróżnień m.in. na Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. Ignacego Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994 ). W 2001 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najciekawszą wystawę indywidualną prezentowaną w Krakowie.

Wystawiał prace na ponad stu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Tokio , Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie). Wziął udział w kilkuset wystawach grupowych w Polsce i poza jej granicami. Dzieła Artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. W 2008 roku odbyła się retrospektywna ekspozycja obrazów i grafik Jacka Sroki w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jacek Sroka. Budowa Świata. Grafiki.
Wernisaż: 24 stycznia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 8 marca 2013 roku
Galeria Oko dla Sztuki 2, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Kraków

Dodaj komentarz