• 2013-01-17

Tadeusz Sobolewski i Tadeusz Chmielewski – spotkanie filmowe

22 stycznia w siedzibie Fundacji Atelier w Warszawie będzie miał miejsce wieczór filmowy, którego gościem będzie krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Spotkanie poświęcone będzie twórczości Tadeusza Chmielewskiego.

Wieczór filmowy Tadeusza Sobolewskiego - plakat (źródło: materiały prasowe)

Wieczór filmowy Tadeusza Sobolewskiego - plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim połączone zostanie z projekcją filmu Wśród nocnej ciszy Tadeusza Chmielewskiego.

Zrealizowany w 1978 roku film Chmielewskiego, to kryminał oparty na powieści Ladislava Fuksa Śledztwo prowadzi radca Heuman. Akcja filmu rozgrywa się w latach dwudziestych w Bydgoszczy. Mieszkańcy zostają wstrząśnięci kilkoma okrutnymi zabójstwami, których ofiarami są ośmio-dziesięcio-letni chłopcy. Narzędziem zbrodni jest zawsze ten sam pistolet, a wizytówką mordercy – mała zabawka z rysunkiem kota. Śledztwo obejmuje komisarz Teofil Herman, wkrótce jednak staje się obiektem napaści prasy i ludności, gdyż akcja nie przynosi rezultatów. Sterroryzowani lękiem rodzice boją się o swe dzieci, żądają natychmiastowego ujęcia zbrodniarza. Zwierzchnicy Hermana także nie są zadowoleni, po wielu latach nienagannej pracy komisarzowi grozi dymisja. Trudną sytuację Hermana pogłębia konflikt z piętnastoletnim synem Wiktorem, z którym nie potrafi się porozumieć.

Tadeusz Chmielewski (ur. 1927) reżyser filmowy znany jako twórca niezapomnianych komedii Ewa chce spać, Gdzie jest generał, czy Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Ukończył Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. W latach 1983-87 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 1987-89 członkiem Komitetu Kinematografii. Stworzył również scenariusze do wielu swoich filmów. Dużym sukcesem okazał się jego scenariusz do obrazu Jacka Bromskiego U pana Boga za piecem, za który otrzymał nominację do nagrody Orła za najlepszy scenariusz 1998. Ostatnio pracuje głównie jako opiekun artystyczny i producent.

Tadeusz Sobolewski, polski krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1972 pisze o filmie. Pracował w tygodniku Film (1974-81), następnie w miesięczniku Kino, gdzie w latach 1990-94 był redaktorem naczelnym. Obecnie recenzent filmowy Gazety Wyborczej. Współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej.

Wieczór filmowy Tadeusza Sobolewskiego
22 stycznia 2013 roku, godz. 19.00
Fundacja Atelier w Warszawie

Dodaj komentarz