• 2013-01-17

Régis Roinsard i komedia romantyczna w dobrym stylu

22 marca na ekrany kin wchodzi film Wspaniała, którego reżyserem jest Régis Roinsard. Film jest jedną z najbardziej oczekiwanych francuskich produkcji tego roku.

„Wspaniała”, reż. Régis Roinsard - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Wspaniała”, reż. Régis Roinsard - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Wspaniała, to rozgrywająca się w świecie szalonych lat 50-tych romantyczna komedia o wyjątkowo ambitnym szefie i jego utalentowanej sekretarce. Wybuchowa relacja tej dwójki, oparta na wzajemnej fascynacji, ale i konfliktowych charakterach, zaprowadzi bohaterów z francuskiej prowincji na salony Nowego Jorku.

W 2004 roku zupełnie przypadkiem obejrzałem film dokumentalny o historii maszyn do pisania. Była w nim krótka sekwencja pokazująca właśnie zawody w szybkim pisaniu na nich. Te 30 sekund były absolutnie fascynujące i miały wielki potencjał dramatyczny. Błyskawicznie napisałem pierwszy zarys fabuły. Świat maszyn do pisania wydał mi się zupełnie szalony i trudno mi było uwierzyć, że szybkie pisanie było kiedyś traktowane jak sport. Niezwykle intrygujący był ten związek człowieka i maszyny. Początkowo w mojej historii była tylko żeńska bohaterka, pochodząca z małego miasteczka. Dałem jej na imię Rose, po babci. Zresztą ja sam jestem z małego miasteczka w Normandii, z którego perspektywy Paryż jest wielką, niedostępną metropolią.

Régis Roinsard, reżyser

W rolach głównych zobaczymy we Wspaniałej wielką gwiazdę francuskiego kina Romaina Duris (W rytmie sercaSmak życia), któremu partnerują Bérénice Bejo znana z oscarowego Artysty i Déborah François, laureatka Cezara dla najbardziej obiecującej młodej aktorki oraz odtwórczyni głównej roli żeńskiej w nagrodzonym Złotą Palmą Dziecku braci Dardenne.

Chemia między aktorami jest tak intensywna, że podobne reakcje mogą zachodzić tylko w elektrowni atomowej. Film kipi życiem, a drobiazgowo odtworzona w scenografii i kostiumach epoka to niekończąca się przyjemność dla oka.

Screen Daily

Scenariusz do filmu napisali Régis Roinsard, Daniel Presley i Romain Compingt. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Guillaume Schiffman, a za muzykę Emmanuel D’Orlando i Rob.

Wspaniała, reż. Régis Roinsard
Premiera: 22 marca 2013 roku
Dystrybucja: Gutek Film

Dodaj komentarz